Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Jak spędzić udany urlop?

Często czekamy na niego przez cały rok. Odliczamy dni, planujemy, aż w końcu jest! Co? URLOP!
Jak dobrze wykorzystać tą odskocznię od codzienności? Gdzie, jak i z kim spędzić urlop, aby powrócić do codziennych obowiązków wypoczętym, zrelaksowanym i z naładowanymi akumulatorami?

accessories-84528_1920

To w jaki sposób powinniśmy spędzić urlop warunkują cechy naszego charakteru oraz to, jak wygląda nasza codzienność. Osoby spokojne i introwertyczne źle będą się czuły w wielkich skupiskach ludzkich i pośród mnogości atrakcji. Dla nich najodpowiedniejsze będą miejsca spokojne, oddalone od największych atrakcji turystycznych, gdzie będzie można odpocząć i oddać się refleksji. Takie lokalizacje mogą natomiast okazać się nie trafione dla osób pełnych energii i potrzebujących wrażeń. One lepiej odnajdą się w większych ośrodkach turystycznych, w których nie znajdą czasu na nudę i będą mogły skorzystać z wielu atrakcji.

JAKIE WAKACJE WYBRAĆ?

Najlepszy sposób na wypoczynek to zmiana stylu życia o 180 stopni. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na urlop w zależności od tego, jak wygląda nasza codzienność.

Potrzeba odreagowania stresu

Na co dzień gnasz, aby dotrzymać wszystkich terminów, Twój kalendarz jest pełen spotkań i spraw do załatwienia, a Twój telefon nie przestaje dzwonić? Wykorzystaj urlop na odreagowanie, wyciszenie chaosu myśli. Nie planuj za dużo, nie goń za kolejnymi atrakcjami – po prostu odetchnij. Wyłącz telefon, zapomnij o sprawdzaniu poczty, o kalendarzu. Oddaj się wypoczynkowi na łonie natury, z bliskimi Ci ludźmi. Głusza w Bieszczadach, niespieszne wycieczki rowerowe, ogniska? Łopot żagli na mazurskich jeziorach? Szum fal w spokojnej, nadmorskiej miejscowości? Może to właśnie coś dla Ciebie!

Odmiana od obezwładniającej monotonii

Każdego dnia odtwarzasz te same czynności, czujesz się znudzony, zdemotywowany – potrzebujesz odmiany! Spędź wakacje wśród ludzi naładowanych pozytywną energią i zaraź się ich życiowym entuzjazmem. Odpowiedni dla Ciebie może być rejs dużym statkiem wycieczkowym, gdzie każdego dnia masz do wyboru dziesiątki atrakcji. Możesz też wybrać zorganizowane wakacje, podczas których korzystasz z tego, co jest w programie wycieczki i niczym nie musisz się martwić. Taki rodzaj wypoczynku pozwala nawiązać nowe znajomości i wyswobodzić się spod monotonii codzienności.

Ekstremalne wrażenia dla wypalonych zawodowo

Twoja praca Cię nie satysfakcjonuje, przechodzisz wewnętrzny kryzys, wydaje Ci się, że nic dobrego Cię już nie spotka? Potrzebujesz nowych wrażeń! Dobrze zrobią Ci wakacje ze sporą dawką adrenaliny,  które naładują Cię pozytywną energią i pomogą stawić czoła szarej rzeczywistości. Wybierz się na spływ kajakowy górskimi potokami, na obóz przetrwania lub na spontaniczną podróż w nieznane sobie rejony – bez planowania, bez zabukowanych noclegów. Daj się ponieść!

ODPOWIEDNIE NASTAWIENIE KLUCZEM DO UDANEGO URLOPU

Każdy urlop może okazać się koszmarem, jeśli odpowiednio się do niego nie przygotujemy.

Oto podstawowe zasady udanych wakacji:

  • jeszcze przed wyjazdem omów ze swoim partnerem/rodziną jakie są Wasze oczekiwania co do wspólnego wypoczynku. Ustalcie gdzie chcecie jechać, jaki standard zakwaterowania Was interesuje, co chcielibyście robić na miejscu,
  • czasem niezbędne jest pójście na kompromis – jeśli Twój partner woli wędkować, a Ty wspinać się po górach, ustalcie że jednego dnia Ty spędzisz z nim czas nad brzegiem jeziora w wyczekiwaniu na zdobycz, a kolejnego dnia on pójdzie z Tobą w góry. Jeśli on każdego ranka chce trenować do maratonu, a Ty w tym czasie wolisz się wysypiać – niech biegnie, a Ty wykorzystaj te chwile na błogie lenistwo.
  • jeśli jedziecie na urlop całą rodziną, ustalcie z partnerem podział obowiązków przy dzieciach,
  • postaw na luz i spontaniczność. Nie przejmuj się bałaganem w pokoju, zachlapanymi błotem spodenkami Twojego dziecka, czy tym, że zaspałeś na zaplanowaną wycieczkę. Po prostu ciesz się chwilą!
  • zostaw problemy w domu i korzystaj z wolnego czasu,
  • skradnij choć chwilę czasu dla siebie i rób to, co sprawia Ci przyjemność. Samotny spacer z głową pełną myśli, wylegiwanie się na słońcu, zatopienie się z książką na hamaku? To w końcu wakacje, więc masz do tego prawo.
  • nie bój się naginać funkcjonujących w domu zasad. Nic się nie stanie, jeśli Twoje dzieci zamiast domowego obiadku zjedzą czasem frytki i lody, a wieczorem pójdą spać bez kąpieli. Im też należy się odmiana od codzienności.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wrócisz z urlopu pełen energii, zrelaksowany i wypoczęty.

Opracowała: Anna Piwko-Łętek

Przeczytaj również:
Co to jest stres i jak go mierzyć?
2 czerwca 2022

Pojęcie stresu jest znane każdemu, przeważnie z autopsji. Wiele osób doświadcza trudności związanych z określeniem, co dokładnie rozumie pod tym pojęciem.... »

W czym pomaga relaksacja?
13 stycznia 2022

Omówienie wyników badań naukowych Wszyscy doświadczamy stresu w odpowiedzi na różnorodne bodźce fizyczne (np. hałas), zawodowe (np. mobbing) czy emocjonalne... »

Na czym polega porada psychologa?
30 września 2021

Porada psychologa wyrasta z obszaru psychologii zwanego poradnictwem psychologicznym, który skupia się na dbaniu o potencjał rozwojowy osób względnie zdrowych w... »

Czym są zaburzenia psychosomatyczne?
14 września 2021

Zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości somatyczne (cielesne), które mają podłoże w psychice. Niekiedy nazywa się je także zaburzeniami... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica