Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Coaching wspierający wobec psychoterapii – podobieństwa i różnice

Psychoterapia poczyniła olbrzymi postęp w leczeniu zaburzeń i uciążliwych dla pacjenta objawów chorobowych. Jednocześnie obserwuje się olbrzymi wzrost zainteresowania coachingiem, który skupia się na potencjale i efektywności w codziennym życiu. Obydwie dziedziny są domenami „pomocy”, akcentują zmianę i opierają się o relacje ze specjalistą. I chociaż istnieje wiele elementów wspólnych, to rzadko kiedy psychoterapeuta będzie stawiał w centrum leczenia potrzebę pacjenta, od której często zaczyna się proces terapii: „Doktorze, chcę być po prostu szczęśliwy”… W dużym uproszczeniu – terapia jest przejściem z dysfunkcji do normy, coaching natomiast przejściem z normy do skuteczności (w życiu, w pracy, w związku). To podstawowa różnica.

Inne można zobaczyć w zestawieniu:

                   Terapia                                          Coaching

Leczy zaburzeniaNie diagnozuje ani nie leczy zaburzeń
Nastawiona na przepracowanie trudnościNastawiony na szukanie możliwości
Terapeuta to ekspertCoach i klient to partnerzy
Eksploruje emocje/obszary poznawczeEksploruje rozwiązania i cele
Nacisk na relacjeNacisk na jednostkę
Nastawienie korekcyjne dla objawów i dysfunkcjiNastawienie na doskonalenie dla poczucia pełni życia
Często perspektywa jest długoterminowaPerspektywa krótkoterminowa (jeden proces 8-10 spotkań)
Perspektywa choroby i odbudowania deficytuPerspektywa zdrowia i potencjału

Opracowane własne na podstawie: Reidenberg (2010) Annals of the American Psychotherapy Association

Coach rozumie, że samo „szczęście”, tak bardzo chciane przez pacjenta w psychoterapii, napotyka różnego rodzaju przeszkody. To pewien paradoks: często szkodliwa jest nadmierna koncentracja na tym dążeniu, ponieważ w praktyce im bardziej staramy się być szczęśliwi tym mniej szczęśliwi faktycznie jesteśmy. Lepiej dążyć do dobrostanu albo pełni życia – są to bogatsze, bardziej złożone, wielowymiarowe i „zdrowe” dążenia, bo otwierają przestrzeń dla wielu rzeczy, których możemy pragnąć ze względu na nie same, jak na przykład zaangażowanie w dające poczucie sensu działania.

Powyższe jest ważne w profesjonalnym coachingu wspierającym, który nie zadowala się banałami i opiera się na głębokim rozumieniu mechanizmów psychicznych. Nie wystarczy przecież stosowanie się do „dobrych rad” znalezionych w podręcznikach samopomocy. Wszyscy to znamy: „myśl pozytywnie a rzeczy same się zmienią”, „żyj tu i teraz”, „tyle z życia masz ile dasz”, „zażywaj aromaterapii przynajmniej raz w tygodniu”… Tym radom brakuje naukowych podstaw, konkretności, kontekstu i zrozumienia sytuacji/potencjału klienta.

Takie „mantry” (często sprzedawane pod hasłem coachingu) budują mylne przekonanie, że cokolwiek (a jednocześnie wszystko) jest możliwe, że wystarczy wziąć „gadającą pigułkę” i wytrzymać dyskomfort i już można uśmiechać się szeroko i mieć „szczęśliwe” życie. Tendencja do uproszczenia wewnętrznego świata klienta może przynieść krótkotrwałą ulgę, natomiast wobec braku długotrwałej zmiany, pozostawia zdezorientowanie i rozczarowanie. Dlatego zarówno w psychoterapii jak i w coachingu wspierającym ważne jest postępowanie zgodnie z zasadami roli i certyfikacja.

Kiedy coaching wspierający może być przydatny?

Bardziej specyficzne wskazania, w których coaching wspierający może być przydatny i którego efektywność potwierdzają badania naukowe to:

  • ADHD
  • Prokrastynacja (odwlekanie)
  • Kariera i zmiana roli zawodowej
  • Redukcja poziomu stresu
  • Osiągnięcie adekwatnego balansu między życiem prywatnym a zawodowym
  • Nabycie nowych kompetencji
  • Pełnienie roli przywódczej (tzw. executive coaching)
  • Rozwój osobisty
  • Poczucie bezsensu, pustki przy jednoczesnym dobrym funkcjonowaniu społecznym

Opracował mgr Tadeusz Reimus

mgr Tadeusz Reimus

Psychoterapeuta, coach, konsultant, trener. Absolwent psychologii i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendysta Uniwersytetu w Tilburgu (Holandia). W pracy klinicznej związany… »

Inne artykuły:
dr Tomasz Drożdż

Psycholog, psychoterapeuta, trener i coach. Doktor nauk o zdrowiu (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego). Absolwent Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest stres i jak go mierzyć?
18 grudnia 2017

Pojęcie stresu jest znane każdemu, przeważnie z autopsji. Wiele osób doświadcza trudności związanych z określeniem, co dokładnie rozumie pod tym pojęciem.... »

W czym pomaga relaksacja?
13 stycznia 2015

Omówienie wyników badań naukowych Wszyscy doświadczamy stresu w odpowiedzi na różnorodne bodźce fizyczne (np. hałas), zawodowe (np. mobbing) czy emocjonalne... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa