Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Duchowość a depresja

Regularna medytacja, modlitwa lub inna aktywność duchowa (niekoniecznie religijna) stymuluje i wzmacnia korę mózgową – donosi niedawne wydanie JAMA (Journal of American Medical Association). Badacze zaobserwowali, że wspomniane aktywności działają protekcyjnie szczególnie u osób z genetyczną predyspozycją do depresji. Badaniem objęto grupę 103 dorosłych i podzielono ich na dwie grupy: przywiązujących wagę do rozwoju duchowego i nie przywiązujących do niego wagi. Następnie w obu grupach wykonano rezonans magnetyczny głowy poszukując różnic w budowie mózgu. Dostrzeżono, że kora mózgowa osób praktykujących jest istotnie grubsza dokładnie w tych miejscach, które stają się cieńsze u osób z wysokim ryzykiem genetycznym wystąpienia depresji. Wcześniejsze badanie Millera wskazało na 90% redukcję ryzyka występowania depresji u osób (których rodzice cierpieli na zaburzenia depresyjne) przywiązujących wagę do praktyki duchowej. Badanie wskazało także na istotność nie tyle np. samego regularnego chodzenia do kościoła, co przywiązywania dużej wagi do duchowości w dowolnej formie i zaangażowania emocjonalnego w ten obszar życia.

dr n. med. Grzegorz Mączka

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, specjalista psycholog kliniczny, dydaktyk. W trakcie kursu Superwizor-Dydaktyk PTTPB.  Doświadczenie zawodowe… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Skala depresji Becka
6 czerwca 2012

Skala depresji Becka składa się z 21 pytań wielokrotnego wyboru i jest jednym z najpowszechniej stosowanych narzędzi oceny nasilenia objawów depresyjnych... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Psychoedukacja grupowa w chorobie afektywnej dwubiegunowej – działa jak dodatkowy lek!

Psychoedukacja grupowa w chorobie afektywnej dwubiegunowej to cykl ustrukturyzowanych spotkań, prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów, w trakcie których pacjenci mają okazje…...

Zamknij