Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Czy wolne rodniki powodują depresję?

Wolne rodniki to substancje powstające w naszym organizmie m.in. w sytuacjach tzw. stresu oksydacyjnego. Mianem tego zjawiska określa się zaburzenie równowagi pomiędzy procesami prooksydacynymi (szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu) a antyoksydacyjnymi (czyli zdolnością organizmu do neutralizacji wolnych rodników oraz naprawy wyrządzonych przez nie szkód).

Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia białek, kwasów tłuszczowych oraz DNA wchodzących wkład komórek, skutkując zaburzeniem ich funkcji, a nawet śmiercią komórek. Ośrodkowy układ nerwowy jest miejscem szczególnie narażonym na negatywne skutki stresu oksydacyjnego. Liczne badania pokazują, że w zaburzeniach afektywnych (depresja nawracająca i choroba afektywna dwubiegunowa) można znaleźć dowody na intensywne uszkadzanie komórek przez stres oksydacyjny, zwłaszcza w fazie ostrych, nasilonych objawów. Co ciekawe, niektóre substancje mające zdolność do „zmiatania” wolnych rodników (np. kwasy tłuszczowe omega-3 , N-acetylocysteina) wykazują pewne właściwości przeciwdepresyjne lub wzmacniające działanie leków przeciwdepresyjnych. Niestety nie ma na razie doniesień pozwalających na stwierdzenie czy inne dostępne i powszechne źródła „zmiataczy” wolnych rodników w diecie (np. zielona herbata, czystek, koenzym Q-10, sok z granatu czy Acai), mogą okazać się przydatne w leczeniu depresji lub choroby dwubiegunowej.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest somatyzacja?
2 grudnia 2013

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa