Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Strach, lęk, zaburzenie lękowe, nerwica – czym się różnią?

W gabinecie psychiatrycznym często używa się różnych pojęć, które nie są w pełni jasne lub bywają mylące. Należą do nich m.in.: strach, lęk, nerwica i zaburzenia lękowe.

Strach jest to stan, który występuje w obliczu realnych zagrożeń, np.: ryzyko ukąszenia przez węża, oparzenia, zranienia, czy napaści. Z kolei lęk występuje w kontekście zagrożeń irracjonalnych lub (w sposób nieoczekiwany i niezrozumiały) przy braku subiektywnego czynnika zagrażającego. Strach i lęk same w sobie nie są powodem rozpoznania choroby czy zaburzenia, wszyscy doświadczamy takich stanów.
Jednak u niektórych osób rozwija się zaburzenie lękowe (dawne określenie: nerwica), czyli długo utrzymujący się stan nasilonych i częstych lęków (nieproporcjonalnych do zagrożenia albo występujących przy braku realnego zagrożenia), czemu towarzyszy pogorszenie normalnego funkcjonowania i związane z tym stanem poczucie cierpienia psychicznego. W takiej sytuacji pomocna może być konsultacja psychiatryczna lub psychologiczna.

Lękowi często towarzyszy niepokój, napięcie psychiczne i zamartwianie się. Częstymi przejawami lęku są dolegliwości somatyczne (“cielesne”), np.: drżenia kończyn; zawroty głowy; kołatanie serca; bóle, ucisk, kłucie w klatce piersiowej; duszności; wzmożona potliwość; uczucie ucisku w gardle; wrażenie omdlewania; zaburzenia równowagi i wiele innych. Symptomy te mogą budzić podejrzenie choroby somatycznej (co dodatkowo nasila lęki) i być przyczyną licznych konsultacji lekarskich. Badania te często są wskazane, aby wykluczyć obecność takiej choroby i móc rozpoznać (i leczyć) zaburzenie lękowe.

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Czym jest przeniesienie?
2 stycznia 2022

Przeniesienie można określić jako zjawisko występujące w procesie psychoterapii, w ramach którego pacjent/klient nieświadomie przelewa (przenosi) na terapeutę... »

Co to jest somatyzacja?
31 grudnia 2021

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Co to jest nerwica?
8 października 2021

Nerwica (dawniej: neuroza) to termin używany do opisu niepsychotycznego zaburzenia psychicznego, które wiąże się z doświadczaniem cierpienia i lęku, które... »

Hipochondria
19 sierpnia 2021

Co to jest hipochondria Hipochondria dawniej określana jako nerwica (jedna z nerwic), według współczesnej nomenklatury fachowej należy do grupy zaburzeń... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica