Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Wywiad ze specjalistą: „W głowie miga im tysiąc powiadomień, a trzeba zrobić pranie”

W obliczu coraz częściej diagnozowanego ADHD wśród dorosłych, pojawiają się nowe wyzwania i pytania dotyczące codziennego życia z tym zaburzeniem. W rozmowie z Igą Dzieciuchowicz „W głowie miga im tysiąc powiadomień, a trzeba zrobić pranie” mówił o tym specjalista z krakowskiego Centrum Dobrej Terapii Paweł Brudkiewicz.

ADHD, czyli zaburzenie deficytu uwagi z hiperaktywnością, to nie tylko problem dzieci. Dorosłych z ADHD cechuje często roztrzepanie, problemy z koncentracją czy niepłacenie rachunków na czas, co może prowadzić do poważnych konsekwencji w życiu zawodowym i prywatnym.

Wiele znanych osób mówi publicznie o tym, że ma ADHD. To na przykład aktorka Emma Watson, piosenkarz Justin Timberlake czy słynny olimpijczyk Michael Phelps (szczęśliwie matka zapisała go na basen, bo nie był w stanie usiedzieć w miejscu). W Polsce o swoim ADHD pisał dziennikarz Wojciech Bojanowski, aktywista Jan Śpiewak, aktorka Joanna Szczepkowska czy aktor Michał Roznerski.

Eksperci podkreślają, że ADHD u dorosłych to wrodzone zaburzenie neurorozwojowe, które wymaga odpowiedniego podejścia i leczenia. Specjalista psychiatra i psychoterapeuta psychodynamiczny Paweł Brudkiewicz zauważa, że zwiększona liczba diagnoz wynika z lepszej wiedzy na temat tego zaburzenia. Objawy ADHD u dorosłych mogą być zróżnicowane, od trudności z organizacją dnia po nadmierną impulsywność. Jednak osób z ADHD nie brakuje także kreatywności i zdolności do intensywnego skupienia się na zadaniach, które ich interesują.

Warto zauważyć, że ADHD jest często niezrozumiane i stygmatyzowane, co może opóźniać diagnozę i właściwe leczenie. Dostępne są różne formy wsparcia, w tym leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia, które mogą pomóc w lepszym radzeniu sobie z wyzwaniami. Zaleca się również budowanie zdrowych nawyków życiowych i korzystanie z dostępnych narzędzi, takich jak aplikacje do zarządzania czasem czy specjalne planery.

Raporty i badania wskazują, że ADHD nie dotyczy tylko dzieci, a jego objawy mogą się zmieniać z wiekiem. Kluczowe jest, aby osoby zmagające się z tym zaburzeniem otrzymały odpowiednie wsparcie i zrozumienie zarówno ze strony specjalistów, jak i otoczenia. Dzięki temu możliwe jest pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie, pomimo wyzwań, jakie niesie ze sobą ADHD.

Cały wywiad mogą Państwo przeczytać pod tym linkiem.

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica