Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Alkohol nie jest lekiem na problemy cz. II – czy alkohol pomaga w nerwicy i lękach?

Zaburzenia lękowe (nerwicowe) cechują się m. in. doświadczaniem trwałego (choć czasami zmiennego) napięcia psychicznego, niepokoju i lęku; towarzyszy temu znaczny dyskomfort i poczucie cierpienia psychicznego. Doświadczanie takich stanów skłania do poszukiwania sposobów na poprawę samopoczucia. Często „naturalnym” wyborem bywa wówczas alkohol, który działając tłumiąco na psychikę daje chwilowe poczucie odprężenia i redukcji lęku. Napicie się zapewnia tymczasowe „uwolnienie się” się od kłopotów. Dzięki tej substancji można „zapomnieć” o lęku i problemach, a uzyskana ulga daje złudne poczucie „samoleczenia”. Realność jest jednak inna – alkohol nie rozwiązuje problemów, a wręcz oddala taką perspektywę. Jest on jedynie sposobem na „znieczulenie emocjonalne”, co nie sprzyja konstruktywnym rozwiązaniom. Problemy po wytrzeźwieniu wracają, a lęk, napięcie i somatyzacje – nasilają się. Może temu towarzyszyć pogorszenie nastroju, a zaniedbania wynikające z picia/nadużywania alkoholu mogą wywoływać przykry stan bezradności.

Trzeba też pamiętać, że produkty metabolizmu alkoholu (np. aldehyd octowy) same w sobie mogą wywoływać lub nasilać objawy lękowe.

Warto podkreślić, że zaburzenia lękowe można skutecznie leczyć – za pomocą psychoterapii (podstawowa metoda) i farmakoterapii (metoda wspomagająca – objawowa). Nie ulega wątpliwości, że te realne sposoby leczenia są znacznie bezpieczniejsze niż „znieczulanie się” alkoholem.

Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
13 kwietnia 2017

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa