Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Alkohol nie jest lekiem na problemy cz. II – czy alkohol pomaga w nerwicy i lękach?

Zaburzenia lękowe (nerwicowe) cechują się m. in. doświadczaniem trwałego (choć czasami zmiennego) napięcia psychicznego, niepokoju i lęku; towarzyszy temu znaczny dyskomfort i poczucie cierpienia psychicznego. Doświadczanie takich stanów skłania do poszukiwania sposobów na poprawę samopoczucia. Często „naturalnym” wyborem bywa wówczas alkohol, który działając tłumiąco na psychikę daje chwilowe poczucie odprężenia i redukcji lęku. Napicie się zapewnia tymczasowe „uwolnienie się” się od kłopotów. Dzięki tej substancji można „zapomnieć” o lęku i problemach, a uzyskana ulga daje złudne poczucie „samoleczenia”. Realność jest jednak inna – alkohol nie rozwiązuje problemów, a wręcz oddala taką perspektywę. Jest on jedynie sposobem na „znieczulenie emocjonalne”, co nie sprzyja konstruktywnym rozwiązaniom. Problemy po wytrzeźwieniu wracają, a lęk, napięcie i somatyzacje – nasilają się. Może temu towarzyszyć pogorszenie nastroju, a zaniedbania wynikające z picia/nadużywania alkoholu mogą wywoływać przykry stan bezradności.

Trzeba też pamiętać, że produkty metabolizmu alkoholu (np. aldehyd octowy) same w sobie mogą wywoływać lub nasilać objawy lękowe.

Warto podkreślić, że zaburzenia lękowe można skutecznie leczyć – za pomocą psychoterapii (podstawowa metoda) i farmakoterapii (metoda wspomagająca – objawowa). Nie ulega wątpliwości, że te realne sposoby leczenia są znacznie bezpieczniejsze niż „znieczulanie się” alkoholem.

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
13 kwietnia 2017

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »