Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Leczenie bólu i zaburzeń psychicznych – publikacja naukowa specjalisty Centrum

Na łamach specjalistycznego czasopisma Ból ukazał się artykuł „Farmakoterapia bólu u pacjenta leczonego lekami psychotropowymi – dlaczego należy zachować ostrożność?”, którego współautorem jest specjalista Centrum Dobrej Terapii, dr hab. n. med Marcin Siwek. W pracy opisano zasady farmakoterapii bólu u pacjenta, który równocześnie leczony jest z powodu chorób psychicznych. Omówiono zarówno wpływ analgetyków (tj. leków o działaniu przeciwbólowym) na stan psychiczny pacjenta, jak i wpływ leków psychotropowych na efektywność i bezpieczeństwo analgezji (tj. leczenia przeciwbólowego).

Autorzy bardzo szczegółowo przedstawili również zagadnienie interakcji zachodzących pomiędzy lekami psychotropowymi i analgetykami, co może być potencjalnie przyczyną groźnych powikłań. Zdaniem autorów zjawisko to szczególnie jest widoczne w medycynie paliatywnej, gdzie pacjenci doznają wielu, często wielopoziomowych interakcji, które mogą stać się przyczyną pogorszenia ich stanu klinicznego.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest nerwica?
20 czerwca 2012

Nerwica (dawniej: neuroza) to termin używany do opisu niepsychotycznego zaburzenia psychicznego, które wiąże się z doświadczaniem cierpienia i lęku, które... »