Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Co robi nasz mózg, kiedy nic nie robi? Czyli wywiad o recepcie na dobry sen w Radiu Kraków

Nasz mózg nigdy się „nie wyłącza”. W ciągu dnia aktywne są ośrodki odpowiedzialne za świadomość i stan czuwania, a kiedy zasypiamy są one wyłączane. Gdy mózg przechodzi w tryb snu, włączają się ośrodki odpowiedzialne za kontrolę tego procesu, zajmujące się porządkowaniem i zapisywaniem śladów pamięciowych, a także te odpowiedzialne za „sprzątanie i drobne naprawy”.

Nie od dziś wiadomo, że większość z nas aby zasnąć potrzebuje odpowiednich warunków – wygodnego, zaciemnionego i cichego miejsca z odpowiednią temperaturą, które pozwoli nam stopniowo się wyciszyć i w efekcie zapaść w sen. Ale nawet najwygodniejsze łóżko, w najpiękniejszej sypialni nie da nam gwarancji łatwego zaśnięcia, jeśli nie będziemy odpowiednio fizycznie zmęczeni i zrelaksowani. Nie ułatwia nam tego szereg czynników, które zaburzają naszą zdolność zasypiania – stres dnia codziennego, media elektroniczne, zbyt późno wypita filiżanka mocnej kawy…

Jak wygląda ta zaprogramowana genetycznie czynność fizjologiczna, czyli proces zasypiania? Jakie rozróżniamy fazy snu i kiedy sen jest najbardziej regenerujący? Ile snu potrzebuje przeciętny dorosły człowiek? Jakie czynniki „rozpraszają” nasz sen? 

Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w obszernym wywiadzie radiowym, którego dla Radia Kraków udzielił nasz specjalista – psychiatra i psychoterapeuta dr Paweł Brudkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania: http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/recepta-na-dobry-sen/

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa