Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Bezsenność – coraz częstszy problem w naszej populacji

Bezsenność jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych. Do problemów ze snem przyczynia się wiele aspektów współczesnego świata – m.in. sztuczne oświetlenie, brak aktywności ruchowej, praca na zmiany, praca umysłowa niemal 24h na dobę, podróżowanie po świecie do innych stref czasowych. Do tego dochodzi stres, siedzący tryb życia, używki i niezdrowe jedzenie. Odchodzimy od naturalnego, zakodowanego w nas przez naturę rytmu dobowego, co uznaje się za jedną z głównych przyczyn współczesnych zaburzeń snu.

Statystyki alarmują – ok 50% Amerykanów, 45% Australijczyków, prawie 50% Polaków uskarża się na problemy ze snem. Zjawisko to dotyczy zarówno osób starszych, jak i młodszych, a także nastolatków.

Problemy ze snem – co na to specjaliści?

W portalu Weekend.Gazeta.pl ukazał się artykuł Gdy noc jest długa, a sen nie przychodzi. „Są dni, kiedy dosłownie boję się położyć do łóżka”, w którym w roli eksperta wypowiedział się specjalista Centrum – Paweł Brudkiewicz, psychiatra zajmujący się zaburzeniami snu. Jak mówi dr Brudkiewicz: Długie zasypianie, częste wybudzanie się w nocy i przedwczesne pobudki są objawami bezsenności. Ale aby rozpoznać bezsenność, konieczny jest jeszcze jeden warunek – pogorszenie samopoczucia i funkcjonowania w dzień, będące wynikiem braku snu.

Krótkotrwałe problemy ze snem mogą zdarzyć się każdemu. O bezsenności przewlekłej mówimy wtedy, gdy zaburzenia snu nie ustępują dłużej niż przez miesiąc. Wtedy wskazane jest leczenie, a jego brak sprawia, że problemy nasilają się i pogarsza się ogólny stan pacjenta. Jak mówi nasz specjalista – problemem jest przedwczesne budzenie się rano, które bywa charakterystyczne dla nerwicy i depresji – jednych z głównych przyczyn przewlekłej bezsenności. Także przedłużające się wybudzenia z niemożnością ponownego zaśnięcia i niewyspaniem rano, które świadczą o spłyceniu snu. Może do nich dojść w przypadku destrukcji architektury snu w bezsenności przewlekłej lub w zaburzeniach psychicznych, np. adaptacyjnych, lękowych, depresyjnych. Zależność między bezsennością a innymi chorobami, zarówno psychicznymi, jak i somatycznymi, bywa dwukierunkowa – dodaje dr Brudkiewicz.

Problemy ze snem – przyczyny

Jako najczęstsze psychiatryczne przyczyny bezsenności wymienia się m.in. depresję, zaburzenia lękowe, a także zaburzenia adaptacyjne – związane z nagłymi i poważnymi zmianami w życiu, czasami traumatycznymi. Ale są też tzw. ogólnomedyczne powody – na przykład zaburzenia oddychania w czasie snu, duszność czy bóle uniemożliwiające zaśnięcie. Jakość naszego snu mogą także pogorszyć środki, które przyjmujemy – np. zażyte wieczorem leki pobudzające czy substancje psychoaktywne.

Tymczasem zdrowy sen jest niezbędny, aby nasz mózg mógł oczyścić się ze szkodliwych produktów przemiany materii zbierających się w ciągu dnia. Sen jest też konieczny dla procesów zapamiętywania.

Problemy ze snem – skutki

– W trakcie głębokiego snu są segregowane, następnie zapisywane i utrwalane ślady pamięciowe [czyli engramy – przyp. aut.]. Zbyt krótki i płytki sen zaburza te procesy i prowadzi do upośledzenia funkcji poznawczych, co może bezpośrednio przełożyć się na wyniki w nauce czy pracy. U osób starszych mogą nasilić się kłopoty z pamięcią związane z wiekiem – mówi psychiatra.

– Problemy ze snem to choroba współczesnej cywilizacji. Ale można i trzeba ją leczyć, mamy do tego odpowiednie narzędzia – zakańcza Paweł Brudkiewicz.

Więcej dowiecie się z artykułu: Gdy noc jest długa, a sen nie przychodzi. „Są dni, kiedy dosłownie boję się położyć do łóżka”

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica