Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

9 oznak tego, że czas odsunąć toksyczne osoby ze swojego życia

W naszym otoczeniu nie brakuje toksycznych osób i nie zawsze jesteśmy w stanie ich uniknąć. Ale niezależnie od tego, czy Twoja teściowa wiecznie narzeka, czy szef jest gniewnym cynikiem, czy może przyjaciel jest dołującym Cię pesymistą – to jak zareagujesz na toksycznych ludzi jest Twoim wyborem. Jeśli nie zachowasz ostrożności, toksyczne osoby mogą mieć negatywny wpływ na Twój sposób myślenia, Twoje uczucia i zachowanie. Mogą wprowadzać w Twoje życie niepotrzebny stres i powodować chaos, który będzie Cię przytłaczał.

Oto dziewięć oznak, że toksyczni ludzie mają na Ciebie wpływ:

  1. Dużo o nich mówisz

Narzekanie współpracownikom na swojego bezczelnego szefa lub skarżenie się współmałżonkowi na egoistycznego krewnego zabiera Twój czas i energię. Mówienie o toksycznych ludziach kiedy nie ma ich w pobliżu, daje im większą władzę nad Twoim życiem.

  1. Straciłeś Twój temperament

Niezależnie od tego czy masz do czynienia z mistrzem manipulacji, czy z biurowym plotkarzem – toksyczne osoby mogą wzbudzać silne emocje. Jeśli nie będziesz ostrożny, zacznie Cię zalewać fala stresu i frustracji. Kiedy toksyczna osoba zabiera wszystko co w Tobie najlepsze, może się okazać, że nie kontrolujesz własnych emocji.

  1. Spada Twoja samoocena

Toksyczne osoby często są niegrzeczne, obraźliwe, wręcz poniżające. Czasami kuszące może być więc myślenie w kategoriach: „Mój ojciec sprawia, że czuję się źle sama ze sobą”. Ale ostatecznie, Twoje poczucie własnej wartości zależy od Ciebie i nie musi być zależne od kogoś innego.

  1. Winisz ich za swoje zachowanie

Jeśli padniesz ofiarą manipulacji toksycznej osoby, możesz być skłonny do obwiniania jej pod kątem dokonanych przez Ciebie wyborów. Przeniesienie na kogoś winy za to, co dzieje się w Twoim życiu, jest wyraźnym sygnałem, że osoba toksyczna ma nad Tobą zbyt dużą władzę. Zaakceptuj osobistą odpowiedzialność za to, jak i z kim spędzasz czas.

  1. Boisz się spędzać z nimi czas

Uczucie strachu może zużywać dużo czasu i energii. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na imprezę z toksycznym krewnym, czy uczestniczysz w spotkaniu z toksycznym współpracownikiem, pozwalając aby to zdarzenie zepsuło Ci godziny, a może nawet dni sprawiasz, że toksyczna osoba dosłownie „pożera Twój czas”.

  1. Zniżasz się do ich poziomu

Jeśli zacząłeś myśleć: „Jeśli nie mogę ich pokonać, dołączę do nich”, możesz zacząć zachowywać się w sposób niezgodny z Twoimi wartościami. Zniżenie się do poziomu toksycznej osoby często przychodzi w ostateczności, ale nie jest skuteczną strategią radzenia sobie z problemem. Ostatecznie, może to tylko wprowadzić do Twojego życia więcej chaosu.

  1. Nie ustawiasz zdrowych granic

Manipulacyjna i agresywna taktyka osoby toksycznej może utrudnić ustalenie zdrowych granic. Możesz zostać zaskoczony przez zuchwałego współpracownika lub wprawiony w osłupienie przez ostre słowa przyjaciela. Ale bez zdrowych granic nie da się emocjonalnie uwolnić spod ich wpływu.

  1. Uciekasz się do niezdrowych mechanizmów radzenia sobie z sytuacją

Drink z alkoholem lub spora dawka słodyczy może sprawić, że przez chwilę poczujesz się lepiej. Ale w dłuższej perspektywie te niezdrowe strategie radzenia sobie w trudnej sytuacji mogą powodować więcej problemów niż korzyści. Jeśli będziesz uciekać się do tego typu szybkich działań, aby poradzić sobie ze stresem, toksyczna osoba może mieć wpływ na Twoje życie przez wiele kolejnych lat.

  1. Twoje relacje cierpią

Krzycząc na dzieci, aby dać upust własnym emocjom lub spierając się ze swoim małżonkiem, ponieważ wróciłeś w złym nastroju po spotkaniu z toksyczną osobą, możesz doprowadzić do kryzysu w relacjach z najbliższymi. Jeśli nie jesteś ostrożny, niezdrowe zachowanie takiej osoby może przeniknąć do innych Twoich relacji i sprawić, że na tym ucierpią.

Ogranicz wpływ toksycznych osób!

Jeśli ludzie toksyczni zabierają to, co w Tobie najlepsze, ważne jest, aby ograniczyć ich wpływ na Ciebie i Twoje życie. Czasem może wystarczyć wewnętrzna niezgoda na marnowanie czasu na myślenie o tej osobie. W poważniejszych przypadkach może to oznaczać odsunięcie się od takiej toksycznej osoby.

Opracowała: Anna Piwko-Łętek na podstawie huffingtonpost.com

Przeczytaj również:
Czym jest inteligencja emocjonalna?
Czym jest inteligencja emocjonalna?
31 maja 2022

Świadome korzystanie z emocji jako źródła informacji o sobie i świecie, jest jednym z podstawowych elementów inteligencji emocjonalnej. Może ona poprawić relacje... »

Samoocena Dorosłych Dzieci Alkoholików
Samoocena Dorosłych Dzieci Alkoholików
22 marca 2022

Co to jest samoocena? Samoocena (określana również jako poczucie własnej wartości lub samowartościowanie) dotyczy podstawowych odczuć dotyczących różnych... »

Czym jest narcyzm?
Czym jest narcyzm?
21 września 2021

Narcyzm jest cechą osobowości charakteryzującą się wyolbrzymionym poczuciem „doniosłości” własnej osoby oraz znaczenia własnych umiejętności. Ludzie z cechami... »

Co to jest temperament?
Co to jest temperament?
8 września 2021

Temperament można określić jako indywidualną „naturę emocjonalną”, uwzględniającą poziom energii, dominujący nastrój oraz wrażliwość na stymulację (na... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica