Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Psychoterapia psychodynamiczna – co nam może dać?

Przyczyny podejmowania psychoterapii

Przyczyn zgłaszania się na psychoterapię jest wiele. Zazwyczaj decyzja o wybraniu się do gabinetu terapeuty zapada w czasie, kiedy problem jest na tyle zaawansowany, że trudno poradzić sobie z nim samemu. Bywa też, że powodem skorzystania z pomocy psychoterapeuty jest chęć rozwoju osobistego, poszerzenia samoświadomości czy poradzenia sobie w kryzysowej sytuacji. Bez wątpienia każda osoba, która postanawia rozpocząć psychoterapię, kieruje się indywidualną potrzebą. Wizycie u psychoterapeuty niejednokrotnie towarzyszą obawy przed byciem ocenianym, niezrozumianym, czy wreszcie wątpliwości dotyczące skuteczności psychoterapii.

Cele psychoterapii

Oko w oko ze schematami

Zasadniczo można powiedzieć, że jednym z głównych celów psychoterapii jest złagodzenie problemu będącego bezpośrednim powodem zgłoszenia się do terapeuty. Czasami zdarza się, że główny objaw, który zakłóca czerpanie radości z życia codziennego traci na intensywności w trakcie psychoterapii, po nawiązaniu relacji terapeutycznej. Mimo tego, wielu pacjentów postanawia dalej kontynuować terapię. Wtedy celem spotkań terapeutycznych może stać się chęć zrozumienia i przeanalizowania schematów, które powtarzają się w życiu doprowadzając do cierpienia. Osiągnięcie wglądu emocjonalnego daje szansę zrozumienia dotychczasowych doświadczeń i znacząco może poprawić jakość życia „tu i teraz”.

Odzyskanie kontroli nad własnym życiem

Kolejną przyczyną zgłaszania się do gabinetu specjalisty jest poczucie utraty panowania nad swoim własnym życiem i przekonanie, że to depresja, lęk, czy obsesje/natręctwa kontrolują każdy krok i uniemożliwiają osiągnięcie szczęścia.

Psychoterapia psychodynamiczna może pomagać w odzyskiwaniu poczucia sprawstwa i autonomii, a także kontroli nad tym co dzieje się w życiu. Kolejną korzyścią płynącą z podjęcia psychoterapii może być rozwój inteligencji emocjonalnej, rozumianej między innymi jako zdolności do rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych. Zrozumienie skąd w danym momencie pojawia się konkretne uczucie, może pomóc konstruktywnie sobie z nim poradzić. Warto zaznaczyć, że celem psychoterapii psychodynamicznej nie jest wykreowanie rzeczywistości, w której nie będzie problemów, przykrych uczuć, konfliktów czy niepowodzeń, a raczej wspólne zastanawianie się z pacjentem nad możliwościami uporania się z trudnościami życia codziennego.

Zdolność radzenia sobie w stresujących sytuacjach

Realistycznym celem terapii jest między innymi zdolność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Dzięki zaakceptowaniu swoich wad i złożonego świata przeżyć wewnętrznych w przebiegu psychoterapii, może dojść do poprawy funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi. Pogłębienie samoświadomości i empatii pozwala również na lepsze zrozumienie drugiego człowieka. Zdolność do czerpania satysfakcji z pracy zawodowej oraz twórczego rozwiązywania problemów może być kolejnym efektem terapii. Poczucie ogólnego dobrostanu psychicznego bez wątpienia ma pozytywny wpływ na wiele obszarów ogólnego funkcjonowania.

Akceptacja

Podsumowując, jednym z głównych celów psychoterapii psychodynamicznej jest umiejętność dojrzałego zaakceptowania, tego czego nie można już zmienić (np. doświadczeń z przeszłości) oraz nowa zdolność radzenia sobie z tym co można zmieniać (np. pojawiające się w codziennym życiu kryzysy). Ponadto psychoterapia psychodynamiczna może wpłynąć na złagodzenie objawów chorobowych, umiejętność analizowania świata swoich przeżyć wewnętrznych i nadawania im sensu, zrozumienie i radzenie sobie ze złożonymi stanami emocjonalnymi, odzyskiwanie poczucia kontroli nad własnym życiem, i co za tym idzie – budowanie poczucia własnej tożsamości i adekwatnej samooceny. To powoduje, że człowiek jest w stanie czerpać satysfakcję z życia, budować trwałe i bliskie relacje z innymi ludźmi, rozwijać się w pracy zawodowej, odczuwać radość z zabawy i osiągać wewnętrzną równowagę.

Jak ustala się cele psychoterapii?

Specyficzne potrzeby każdego pacjenta zgłaszającego się na psychoterapię stanowią punkt wyjścia przy ustalaniu celów, nad którymi pracuje się w trakcie terapii. Nie ma jednej ogólnie przyjętej reguły dotyczącej czasu trwania psychoterapii psychodynamicznej. Określone cele, ale także rodzaj zgłaszanego problemu, objawy, a przede wszystkim indywidualne cechy danej osoby wpływają na czas trwania psychoterapii.

Opracowała: mgr Olga Mazgaj, na podstawie: Nancy McWilliams, Związek między opracowaniem przypadku a psychoterapią w: Opracowanie przypadku w psychoanalizie.

mgr Olga Mazgaj

Psycholog, psychoterapeuta. Absolwentka psychologii stosownej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz całościowego 4-letniego kursu psychoterapii organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic… »

Inne artykuły:
mgr Małgorzata Bletek

Absolwentka psychologii stosowanej i pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychoterapii organizowane przez CM UJ. Doświadczenie zawodowe… »

Inne artykuły:
mgr Kinga Bujak-Brodowicz

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Psychoterapią zajmuje się i szkoli w tej dziedzinie od 2004 roku. Doświadczenie kliniczne zdobywała… »

Inne artykuły:
mgr Katarzyna Hołda

Psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji, prowadzi terapię w nurcie psychodynamicznym. Absolwentka Filologii Polskiej UŚ oraz Studiów Podyplomowych z zakresu Psychologii… »

Inne artykuły:
mgr Edyta Jaros

Jako psycholog pracuje od 2002 roku. Zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych i młodzieży. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficznym UJ,… »

Inne artykuły:
mgr Maria Kaleńczuk

Certyfikowany specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym. Absolwentka Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła 4 letnią Szkołę Psychoterapii w Krakowskim… »

Inne artykuły:
mgr Agnieszka Kamińska

Absolwentka psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Psychoterapeutka finalizująca całościowe szkolenie przygotowujące do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.… »

Inne artykuły:
lek. med. Martyna Kędziora-Wysocka

Specjalista psychiatra. Psychoterapeuta. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2010 roku pracuje w Szpitalu im dr.… »

Inne artykuły:
mgr Karolina Marek

Psychoterapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym, absolwentka Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego, studiów filozoficznych oraz podyplomowych studiów z zakresu psychologii kryzysu. Należy do… »

Inne artykuły:
mgr Karol Michalski

Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył całościowe szkolenie przygotowujące do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Doświadczenie zawodowe zdobywał… »

Inne artykuły:
dr Jacek Prusak

Doktor psychologii, psychoterapeuta (absolwent całościowego podyplomowego kursu psychoterapii atestowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne), konsultant w Zakładzie Terapii Rodzin CM UJ,… »

Inne artykuły:
mgr Tadeusz Reimus

Psychoterapeuta, coach, konsultant, trener. Absolwent psychologii i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendysta Uniwersytetu w Tilburgu (Holandia). W pracy klinicznej związany… »

Inne artykuły:
mgr Maria Tumidajewicz

Psycholog, kulturoznawca, psychoterapeuta. Ukończyła pięcioletni kurs psychoterapii przygotowujący do uzyskania certyfikatu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego organizowany przez Fundację Rozwoju Terapii Rodzin… »

Inne artykuły:
mgr Bogumiła Lipka-Bałazy

Psychoterapeuta w trakcie całościowego szkolenia z psychoterapii organizowanego przez Krakowskie Centrum Psychodynamiczne (rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne), przygotowującego do uzyskania… »

Inne artykuły:
mgr Paula Golec

Psycholog, psychoterapeuta, ukończyła całościowego szkolenia organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie,… »

Inne artykuły:
mgr Milena Maryon-Nowak

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta (Certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nr 807). Ukończyła z wyróżnieniem Psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz… »

Inne artykuły:
mgr Katarzyna Zagórowska

Absolwentka studiów psychologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Specjalista psychologii klinicznej- podspecjalizacja w zakresie psychologii klinicznej zaburzeń psychicznych. Psychoterapeuta w… »

Inne artykuły:
mgr Stephanie Sworniowski

Psycholog i psychoterapeuta. Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz 4-letni kurs psychoterapii organizowany przez Krakowskie Centrum Psychodynamiczne. Doświadczenie zawodowe zdobywała w wielu krakowskich ośrodkach… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest kontrakt terapeutyczny?
15 marca 2016

Co to jest kontrakt terapeutyczny? To umowa między pacjentem, a psychoterapeutą określająca warunki współpracy oraz przyjęty sposób leczenia w ramach... »

Czym jest relacja terapeutyczna?
23 lutego 2016

Relacja terapeutyczna to wyrażanie i wzajemna wymiana uczuć oraz postaw w relacji pacjent-psychoterapeuta. W trakcie spotkań psychoterapeutycznych, kształtuje... »

Czym jest przeniesienie?
3 grudnia 2013

Co to jest przeniesienie? Przeniesienie można określić jako zjawisko występujące w procesie psychoterapii, w ramach którego pacjent/klient nieświadomie przelewa... »

Co to jest somatyzacja?
2 grudnia 2013

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa