Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Publikacja specjalisty Centrum na temat bezsenności u osób uzależnionych od alkoholu

W najnowszym numerze czasopisma Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia (3/2017) ukazał się artykuł mgr Jolanty Ryniak „Bezsenność u osób uzależnionych od alkoholu”. W pracy autorka zwraca uwagę specjalistów psychoterapii uzależnień na fakt, że problem nadmiernego używania alkoholu oraz uzależnienie, może być związany z różnymi zaburzeniami psychicznymi i zachowania, w tym z bezsennością. Picie alkoholu w większych dawkach, może przyczynić się do powstania i utrwalenia bezsenności oraz w rezultacie doprowadzić do uzależnienia. Nasilające się problemy ze snem obserwuje się u pacjentów w okresie intensywnego picia alkoholu, w trakcie odstawiania alkoholu oraz w okresach krótkoterminowej i długoterminowej abstynencji. Wyniki badań wskazują, że utrzymujące się objawy bezsenności w trakcie okresu zdrowienia mogą doprowadzić do nawrotu uzależnienia.

Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
13 kwietnia 2017

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
4 października 2015

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »