Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Negatywne konsekwencje zdrowotne patologicznego używania alkoholu – ryzyko u pacjentów z cukrzycą

Alkohol stanowi bardzo znaczący ładunek kaloryczny, poza tym jego spożywanie może wiązać się ze znacznym wzrostem apetytu, z drugiej strony zatrucie alkoholowe często wiąże się z wymiotami i rezygnacją z posiłków. Dominacja alkoholu w diecie wiąże się ponadto z wypieraniem z procesu trawienia wielu istotnych składników pokarmowych. U pacjenta z cukrzycą powyższe czynniki mogą bardzo łatwo prowadzić do załamania się określonego przez diabetologa reżimu dietetycznego z następowymi wahaniami poziomu glukozy we krwi, a w końcu utratą możliwości kontroli glikemii.

Poza czynnikami związanymi z żywieniem, ryzyko zdrowotne jakie stwarza u pacjentów z cukrzycą nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu wynika z niekorzystnego wpływu alkoholu na procesy metaboliczne. Alkohol nasila bowiem procesy rozkładu kwasów tłuszczowych, co skutkuje zwiększeniem produkcji ciał ketonowych i potęgowaniem ryzyka rozwoju groźnej dla życia kwasicy ketonowej i śpiączki. Alkohol ponadto upośledza produkcję glukozy, zwiększając skłonność do wystąpienia hipoglikemii po lekach stosowanych w leczeniu cukrzycy. Objawy hipoglikemii mogą być mylone z objawami zespołu abstynencyjnego po odstawieniu alkoholu oraz z objawami lękowymi czy też działaniami niepożądanymi leków – w tym psychotropowych.

Nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu może przyczynić się do rozwoju, czy nasilenia neuropatii i nakładania się neuropatii cukrzycowej na neuropatię alkoholową.

Każda osoba nadużywająca alkoholu, która choruje na cukrzycę, powinna poinformować o współwystępowaniu tych dwóch zaburzeń zarówno swojego terapeutę uzależnień, psychiatrę jak i prowadzącego diabetologa lub lekarza chorób wewnętrznych.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
13 kwietnia 2017

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
4 października 2015

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica