Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Negatywne konsekwencje zdrowotne patologicznego używania alkoholu – ryzyko u pacjentów z cukrzycą

Alkohol stanowi bardzo znaczący ładunek kaloryczny, poza tym jego spożywanie może wiązać się ze znacznym wzrostem apetytu, z drugiej strony zatrucie alkoholowe często wiąże się z wymiotami i rezygnacją z posiłków. Dominacja alkoholu w diecie wiąże się ponadto z wypieraniem z procesu trawienia wielu istotnych składników pokarmowych. U pacjenta z cukrzycą powyższe czynniki mogą bardzo łatwo prowadzić do załamania się określonego przez diabetologa reżimu dietetycznego z następowymi wahaniami poziomu glukozy we krwi, a w końcu utratą możliwości kontroli glikemii.

Poza czynnikami związanymi z żywieniem, ryzyko zdrowotne jakie stwarza u pacjentów z cukrzycą nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu wynika z niekorzystnego wpływu alkoholu na procesy metaboliczne. Alkohol nasila bowiem procesy rozkładu kwasów tłuszczowych, co skutkuje zwiększeniem produkcji ciał ketonowych i potęgowaniem ryzyka rozwoju groźnej dla życia kwasicy ketonowej i śpiączki. Alkohol ponadto upośledza produkcję glukozy, zwiększając skłonność do wystąpienia hipoglikemii po lekach stosowanych w leczeniu cukrzycy. Objawy hipoglikemii mogą być mylone z objawami zespołu abstynencyjnego po odstawieniu alkoholu oraz z objawami lękowymi czy też działaniami niepożądanymi leków – w tym psychotropowych.

Nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu może przyczynić się do rozwoju, czy nasilenia neuropatii i nakładania się neuropatii cukrzycowej na neuropatię alkoholową.

Każda osoba nadużywająca alkoholu, która choruje na cukrzycę, powinna poinformować o współwystępowaniu tych dwóch zaburzeń zarówno swojego terapeutę uzależnień, psychiatrę jak i prowadzącego diabetologa lub lekarza chorób wewnętrznych.

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM; Zastępca Kierownika Oddziału… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
7 maja 2022

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Profilaktyka uzależnienia od alkoholu
24 marca 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje na trzy ważne obszary oddziaływań profilaktycznych w ramach przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu (uniwersalne,... »

Samoocena Dorosłych Dzieci Alkoholików
22 marca 2022

Co to jest samoocena? Samoocena (określana również jako poczucie własnej wartości lub samowartościowanie) dotyczy podstawowych odczuć dotyczących różnych... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
28 lutego 2022

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica