Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Bezsenność – kiedy warto zgłosić się do lekarza

Prawie każdy z nas doświadcza okresowych i przejściowych problemów ze snem. Wiele takich stanów przemija samoistnie, a w ich przypadku warto wdrożyć korekty w zakresie higieny snu (Zasady higieny snu – jak się wyspać bez tabletki nasennej). Jeśli jednak bezsenność się przedłuża, a co najważniejsze – zaczyna mieć negatywny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia, wówczas należy poważnie rozważyć konsultację specjalistyczną.

Jest to ważne, gdyż utrzymywanie się przewlekłej bezsenności ma niekorzystny wpływ nie tylko na nasze funkcjonowanie, ale też na całokształt zdrowia. Sen o niewystarczającej jakości i długości prowadzi m.in. do osłabienia funkcji układu immunologicznego (odpornościowego), zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości, chorób sercowo-naczyniowych oraz depresji. Osoby cierpiące na bezsenność częściej powodują wypadki komunikacyjne i są bardziej narażone na absencje w pracy. Przybywa też doniesień wskazujących na zwiększone ryzyko choroby Alzheimera u osób z długotrwałą bezsennością.

A przede wszystkim – przewlekła bezsenność zwykle poważnie obniża jakość naszego życia i funkcjonowania w różnych istotnych obszarach.

Gdy obserwujesz przedłużające się problemy ze snem (trudności w zasypianiu, częste i długie wybudzenia w nocy, zbyt wczesne budzenie się rano), z którymi nie możesz sobie poradzić domowymi sposobami, zauważasz niekorzystny wpływ bezsenności na samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia – poważnie rozważ poszukiwanie specjalistycznej pomocy. Pamiętaj, że efektu leczenia bezsenności zależą między innymi od czasu jej trwania. Im bardziej utrwalone problemy ze snem, tym zwykle trudniej o szybki i satysfakcjonujący wynik terapii. Nie warto się męczyć, dobrze jest się wyspać!

Przeczytaj również:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prowadź dziennik na zdrowie!

Na przestrzeni dziejów, ludzie sukcesu – władcy, naukowcy, filozofowie – spisywali swoje myśli w formie dzienników. Oskar Wilde miał nawet…...

Zamknij