Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Sen i bezsenność u kobiet w ciąży

Problemy ze snem u kobiet w ciąży są częstsze niż w populacji ogólnej. Niejednokrotnie utrudniają one funkcjonowanie i mogą być przyczyną gorszego samopoczucia w ciągu dnia.

Przyczyny bezsenności u kobiet w ciąży

W I trymestrze mogą one być spowodowane nudnościami, bólami pleców oraz prowadzącą do wybudzeń potrzebą częstego oddawania moczu. W II trymestrze zaburzenia mogą być wywoływane ruchami płodu i zgagą. W trakcie III trymestru ciąży bezsenność może być wywołana koniecznością częstego oddawania moczu, bólami pleców, skurczami mięśni. Mogą wówczas występować również nieprzyjemne sny, które bywają przyczyną wybudzeń i pogorszenia jakości snu.

Nierzadko obserwuje się zespół niespokojnych nóg (ok. 10–25% kobiet w ciąży), który niejednokrotnie związany jest z obecnością anemii. Inne dolegliwości to chrapanie i zaburzenia oddychania w czasie snu, co w szczególności dotyczy kobiet otyłych.

Opisane objawy wpływają niekorzystnie na wydajność snu, a tym samym na jakość funkcjonowania w ciągu dnia.

Jak temu zaradzić?

W przypadku wystąpienia zaburzeń snu/bezsenności u kobiet w ciąży należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią higienę snu oraz tryb życia, w tym dietę. Należy ograniczać spożycie kawy i innych substancji psychostymulujących. Wskazane może być zmniejszenie podaży płynów (zwłaszcza wieczorem) i postępowanie mające na celu poprawę komfortu w łóżku (np. odpowiednie podparcie poduszkami).

Przydatnym postępowaniem jest wdrożenie behawioralnych metod poprawy jakości snu, a w razie dostępności – terapii poznawczo-behawioralnej i technik relaksacyjnych.

Rozpoznanie zespołu niespokojnych nóg może być wskazaniem do suplementacji żelaza i kwasu foliowego.

U kobiet w ciąży doświadczających zaburzeń snu/bezsenności zaleca się też wykonywanie późnym popołudniem lekkich lub umiarkowanych ćwiczeń fizycznych i rozciągających (stretching).

Brak poprawy po wdrożeniu powyższych zaleceń jest wskazaniem do omówienia ze specjalistą zasadności wdrożenia farmakoterapii, co wymaga rozważenia potencjalnego ryzyka (zarówno dla matki jak i dla dziecka) i korzyści związanych z takim postępowaniem. Wiele leków nasennych ma niekorzystny wpływ na rozwój płodu, a ich stosowanie u kobiet w ciąży jest przeciwwskazane, stąd stosowanie farmakoterapii bez konsultacji z lekarzem jest ryzykowne.

Opracował lek. med. Paweł Brudkiewicz

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
28 lutego 2022

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica