Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

5 dowodów na to, że posiadanie psa może zmniejszyć lęk i niepokój

5 DOWODÓW NA TO, ŻE POSIADANIE PSA MOŻE ZMNIEJSZYĆ LĘK I NIEPOKÓJ

Miewasz stany niepokoju? Czasem wolisz zaszyć się w domu, niż wyjść na zewnątrz i zmierzyć się ze swoimi lękami? Okazuje się, że posiadanie czworonoga może ci w tym pomóc! Oto 5 dowodów na to, że posiadanie psa może zmniejszyć lęk i niepokój:

1) Psy wyczuwają kiedy coś jest nie tak

Twój pupil zawsze potrafi rozpoznać, kiedy jesteś zdenerwowany i niespokojny. Bez względu na to, co obecnie robi – gdy wyczuje Twój niepokój przyjdzie do Ciebie, połasi się, poliże Twoją rękę. Albo przyniesie Ci zabawkę  i będzie chciał zachęcić cię do zabawy. To wspaniale mieć poczucie, że nawet wtedy, gdy nie chcesz martwić swoim samopoczuciem rodziny, zawsze jest ktoś, kto zauważy Twój gorszy nastrój i zrobi wszystko, aby go poprawić.

2) Są świetnymi słuchaczami

Najlepszym sposobem na złagodzenie stresu i lęku jest rozmowa o tym. Często ludzie nie chcą obciążać znajomych ani rodziny. I wtedy pomocne okazują się psy. Nie będą oceniać i można do nich mówić tyle, ile tylko chcesz, a do tego nie będą przerywać. A jeśli masz dobre relacje ze swoim psem, możesz się poczuć tak, jakbyś naprawdę rozmawiał z przyjacielem. Niektóre psy reagują zupełnie jak ludzie – wzdychają i spoglądają na właściciela z troską!

3) Zachęcają do dotyku

Istnieje wiele dowodów, które sugerują, że dotyk może zmniejszyć poziom kortyzolu – hormonu stresu. Przytulanie zalewa organizm oksytocyną – hormonem, który obniża tętno, ciśnienie krwi i stres. A tak się składa, że psy uwielbiają uwagę – lubią być głaskanymi, tarmoszonymi i przytulanymi. Czy wiedziałeś, że pieszczenie psa przez 10 minut może znacznie zmniejszyć stres?

4) Dają Ci cel

Psy są bardzo potrzebujące. Ich ćwiczenia, spacery, posiłki i zachowanie ich zdrowia zależy od Ciebie. Konieczność dbania o rutynę swojego psa wymusza na Tobie aktywność. Kiedy masz kogoś zależnego od Ciebie, trudno to zignorować i skupić się wyłącznie na swoich myślach. Mimo, że z powodu złego samopoczucia możesz nie chcieć zabrać swojego psa na spacer, właśnie to może być wtedy najlepszym rozwiązaniem! Podczas ćwiczeń organizm uwalnia endorfiny, które oddziałują na receptory w mózgu, co zmniejsza percepcję bólu. Endorfiny wywołują także pozytywne uczucie w ciele. Aktywność może więc spowodować pozytywne i energetyzujące spojrzenie na życie.

5) Oferują łagodzącą obecność

Obecność Twojego psa w chwilach, kiedy naprawdę czegoś się obawiasz może być jak wsparcie moralne. Jeśli jednak nie może Ci w danej chwili towarzyszyć, pomóc może sama myśl o tym, że wkrótce go zobaczysz.

Opracowała Anna Piwko-Łętek na podstawie: www.psych2go.net

Przeczytaj również:
Co to jest somatyzacja?
Co to jest somatyzacja?
31 grudnia 2021

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica