Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Wykład specjalisty Centrum na konferencji krajowej

21 października odbyła się w Warszawie kolejna edycja konferencji naukowo-szkoleniowej „Oblicza współczesnej interny i medycyny rodzinnej”. Jej celem jest doskonalenie wiedzy i umiejętności praktycznych specjalistów chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, w zakresie diagnostyki i leczenia wszelkich schorzeń, z jakimi zgłaszają się do nich pacjenci. W związku z powyższym zakres tematyczny wykładów był szeroki i obejmował takie zagadnienia, jak: szczepionki, choroba niedokrwienna serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie tętnicze, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, rola probiotyków, a także makro- i mikroelementów, cukrzyca i leczenie neuropatii, choroba refluksowa, kamica nerkowa, zapalenia płuc oraz depresja i zaburzenia lękowe.

Prelegentami na konferencji byli polscy eksperci w powyższych dziedzinach. Specjalista Centrum Dobrej Terapii, dr hab. n. med. Marcin Siwek wygłosił wykład, którego celem było przedstawienie najważniejszych zasad leczenia i diagnozy zaburzeń depresyjnych w gabinecie lekarza nie-psychiatry. Położył m.in. nacisk na duże – sięgające kilkunastu procent – rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów zgłaszających się do placówek podstawowej opieki zdrowotnej lub gabinetu internisty, z innymi  niż depresja dolegliwościami, czy chorobami. Omówił wspólne podłoże patofizjologiczne depresji i niektórych chorób somatycznych powodujące, iż depresja i schorzenia internistyczne wzajemnie negatywnie wpływają na swój przebieg i efekty leczenia (pociąga to za sobą konieczność zwracania uwagi na stan somatyczny i regularnego konsultowania pod kątem internistycznym, pacjentów z depresją oraz – z drugiej strony – czujności diagnostycznej i uważności na stan psychiczny osób ze schorzeniami somatycznymi – patrz: Depresja a choroby somatyczne). Podkreślił, że warunkiem koniecznym skutecznej terapii depresji jest odpowiednio długi – sięgający kilku do kilkunastu miesięcy w przypadku pierwszego zachorowania – czas stosowania leków przeciwdepresyjnych. Szczegółowo przedstawił również zagadnienia doboru leków przeciwdepresyjnych w zależności od: obrazu klinicznego depresji, współwystępujących chorób somatycznych i podeszłego wieku (patrz: Farmakoterapia zaburzeń psychicznych u osób w podeszłym wieku oraz: Wywiad naszego specjalisty na temat wpływu leków psychotropowych na przebieg chorób somatycznych u osób starszych), ryzyka interakcji (patrz: Interakcje farmakologiczne w gabinecie psychiatrycznym – co to takiego?) i powikłań, takich jak na przykład hiponatremia (patrz: Hiponatremia – możliwe powikłanie leczenia przeciwdepresyjnego), krwawienia (patrz: Terapia lekami przeciwdepresyjnymi a zaburzenia krzepnięcia i ryzyko krwawień), zaburzenia kardiologiczne, metaboliczne, czy seksualne (patrz: Rzadkie działania niepożądane towarzyszące terapii lekami przeciwdepresyjnymi – znieczulenie seksualne po odstawieniu leku z grupy SSRI/SNRI oraz: Wpływ leków na seksualność).

Konferencja cieszyła się niezwykle dużym zainteresowaniem lekarzy z Warszawy i okolic – audytorium liczyło około 350 osób.

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM; Zastępca Kierownika Oddziału… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest somatyzacja?
Co to jest somatyzacja?
31 grudnia 2021

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica