Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Leczenie depresji, lęków i bezsenności związanych z bólem – wykład specjalisty Centrum 

W dniu 29 listopada w Opolu, pod patronatem Opolskiego Konsultanta ds. Medycyny Paliatywnej odbyło się spotkanie szkoleniowe, mające na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności specjalistów medycyny paliatywnej z zakresie leczenia bólu oraz towarzyszących mu zjawisk. Dwoma wiodącymi tematami szkolenia były – diagnostyka i farmakoterapia tzw. bólu przebijającego oraz zaburzeń psychicznych współwystępujących z bólem – ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów cierpiących z powodu bólu nowotworowego.

Jednym z ekspertów prowadzących szkolenie był związany z Centrum Dobrej Terapii dr hab. med. Marcin Siwek. Omówił on powiązania patofizjologiczne pomiędzy bólem, depresją, lękiem i bezsennością oraz zasady leczenia zaburzeń psychicznych u pacjentów cierpiących w powodu bólu i znajdujących się w poważnym stanie ogólnym, wynikającym z licznych schorzeń somatycznych, w tym zaawansowanej choroby nowotworowej lub też leczenia onkologicznego. 

Przeczytaj również:
Co to jest somatyzacja?
2 grudnia 2013

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »