Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Depresja – kontrowersyjna książka może okazać się niebezpieczna dla chorych

Depresja – nieleczona może być groźną chorobą, nawet śmiertelną. Nie bez przyczyny coraz więcej się o tym mówi – w mediach co roku pojawiają się kampanie edukacyjne, które mają na celu uświadomienie społeczeństwu jak poważna jest to choroba – że potrafi zniszczyć ludziom życie, karierę, związek. Żeby nie zwlekali i nie wahali się szukać pomocy. I że nie są w tej chorobie sami.
Ale ostatnio na rynku pojawiła się kontrowersyjna książka Beaty Pawlikowskiej. W tytule „Wyszłam z niemocy i depresji. Ty też możesz!” autorka przekonuje, że z depresji można wyjść samemu, odrzucając leki, traktując swój mózg jak komputer i „biorąc się w garść”. Specjaliści i lekarze biją na alarm twierdząc, że publikacja jest nie tylko nienaukowa, ale i po prostu niebezpieczna. Nasz specjalista – psychoterapeuta Tadeusz Reimus w wywiadzie dla INN: Poland mówi:

Książka owszem, może być ciekawa jako zapis walki jednej osoby z chorobą. Ale nie wolno traktować jej jako poradnika, bo nie posiada perspektywy klinicznej. Mało tego, może mieć szkodliwy wpływ. Terapia niestety jest zazwyczaj ostatnim wyborem dla ludzi chorujących na depresję. Kiedy niektórzy z nich widzą książkę celebrytki, która stworzyła „unikalną” metodę, będą chcieli z niej skorzystać. A kiedy zobaczą, że nie przynosi efektów, wpadną w większa frustrację, co tylko może pogłębić ich problemy. Podkreślam, że taka literatura powinna być rozpatrywana jako beletrystyka, a nie kliniczna terapia.

Apelujemy do wszystkich chorych na depresję i podejrzewających u siebie ten stan, aby nie traktowali wspomnianej książki jako poradnika i poszukali profesjonalnej pomocy.

Więcej o depresji przeczytacie tu: https://www.centrumdobrejterapii.pl/kategoria/materialy-dla-pacjentow/depresja-i-choroba-afektywna-dwubiegunowa/

mgr Tadeusz Reimus

Psychoterapeuta, coach, konsultant, trener. Absolwent psychologii i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendysta Uniwersytetu w Tilburgu (Holandia). W pracy klinicznej związany… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest somatyzacja?
2 grudnia 2013

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Skala depresji Becka
6 czerwca 2012

Inwentarz Depresji Beck’a (BDI) jest narzędziem przesiewowym (potocznie określanym też jako „test na depresję”), wykonywanym w celu oceny objawów depresji u osób... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa