Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Jestem w grupie ryzyka uzależnienia od alkoholu – co mogę zrobić?

Jeśli obawiasz się, że historia problemów alkoholowych Twojej rodziny może zwiększać Twoje ryzyko rozwoju uzależnienia, poniżej znajdziesz kilka zdroworozsądkowych wskazówek, które mogą okazać się pomocne:

  • Unikaj picia przed okresem pełnoletniości

Po pierwsze, picie w tym wieku jest nielegalne. Po drugie, badania wskazują, że ryzyko alkoholizmu wzrasta u osób, które zaczynają pić w młodym wieku, prawdopodobnie w związku z zarówno czynnikami środowiskowymi, jak i genetycznymi,

  • W wieku dorosłym pij umiarkowanie

Nawet dorośli, którzy nie są dotknięci historią rodzinną nadużywania alkoholu, jeśli decydują się na picie alkoholu – powinni to robić z umiarem. Co to oznacza? Nie więcej niż jeden drink dziennie dla większości kobiet i nie więcej niż dwa drinki dziennie dla większości mężczyzn (dane Departamentu Zdrowia USA). Ponieważ drinki mogą się istotnie różnić zawartością alkoholu, dla precyzyjnej kalkulacji zachęcamy do lektury artykułu „Jaka jest bezpieczna ilość wypijanego alkoholu”. Niektóre osoby nie powinny pić wcale, np. kobiety w ciąży bądź starające się o potomstwo, osoby wychodzące z uzależnienia, osoby planujące prowadzenia pojazdu lub podejmujące inne aktywności wymagające jasnej, skupionej uwagi, osoby zażywające pewne leki oraz z pewnymi problemami zdrowotnymi.

  • Zachowaj ostrożność

Osoby z historią picia w rodzinie, będące w grupie podwyższonego ryzyka uzależnienia powinny podchodzić ostrożnie nawet do umiarkowanego picia. Zachowanie umiaru może być dla nich znacznie trudniejsze niż w przypadku osób nie obciążonych takim ryzykiem. Gdy osoba przejdzie od picia umiarkowanego do bardziej intensywnego, ryzyko problemów społecznych (prowadzenie pod wpływem alkoholu, przemoc, doświadczenie urazów) oraz medycznych (choroby wątroby, uszkodzenia mózgu oraz nowotwory) wzrasta bardzo istotnie.

  • Porozmawiaj ze specjalistą

Omów swoje obawy z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie terapii uzależnień. Pomogą wybrać właściwe dla Ciebie drogi postępowania, które pomogą Ci uniknąć problemów alkoholowych w przyszłości.

Opracował: dr Grzegorz Mączka na podstawie materiałów NIH (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism).

 

Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
Głód alkoholowy
7 maja 2022

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Profilaktyka uzależnienia od alkoholu
Profilaktyka uzależnienia od alkoholu
24 marca 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje na trzy ważne obszary oddziaływań profilaktycznych w ramach przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu (uniwersalne,... »

Samoocena Dorosłych Dzieci Alkoholików
Samoocena Dorosłych Dzieci Alkoholików
22 marca 2022

Co to jest samoocena? Samoocena (określana również jako poczucie własnej wartości lub samowartościowanie) dotyczy podstawowych odczuć dotyczących różnych... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
28 lutego 2022

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica