Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dlaczego pacjenci cierpiący na chorobę dwubiegunową powinni dbać o prawidłową wagę ciała?

U około 45% pacjentów z diagnozą choroby dwubiegunowej stwierdza się nadwagę, a u ponad 20% – otyłość.  Jak wynika z badań, osoby z diagnozą choroby dwubiegunowej i otyłością, w porównaniu do pacjentów z prawidłową wagą ciała, cierpią z powodu częstszych i bardziej nasilonych zaburzeń funkcji poznawczych (np. problemy z pamięcią, koncentracją, uczeniem się, szybkością myślenia), obarczone są większym ryzykiem wystąpienia myśli i zachowań samobójczych oraz charakteryzują się gorszym funkcjonowaniem pomiędzy epizodami choroby. Co więcej, jak wyliczono w jednym z badań, z każdym kilogramem powyżej prawidłowej wagi ciała wzrasta (o >7%) ryzyko nieosiągnięcia remisji w trakcie leczenia lub wystąpienia nieoptymalnej reakcji na leczenie. Nadwaga, czy otyłość zwiększają ponadto ryzyko wystąpienia niektórych chorób, spotykanych częściej u pacjentów z diagnozą choroby dwubiegunowej, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, zespół metaboliczny, zawał mięśnia sercowego, czy udar. Negatywny wpływ otyłości na przebieg choroby dwubiegunowej wynika prawdopodobnie m.in. z powiązań patofizjologicznych obu zaburzeń – zarówno w otyłości jak i chorobie dwubiegunowej spotyka się: aktywację procesów prozapalnych, nasilenie zjawisk związanych ze stresem oksydacyjnym, zaburzenia metabolizmu kwasu foliowego i homocysteiny, zaburzenia czynności osi przysadka-podwzgórze-nadnercza (tzw. osi stresu), czy nieprawidłowości w działaniu i wydzielaniu adipokin (tj. substancji o wielokierunkowym działaniu, biorących m.in. udział w regulacji procesów łaknienia i sytości oraz regulacji metabolizmu tkanki tłuszczowej)

W związku z powyższymi danymi, w przypadku diagnozy choroby dwubiegunowej warto pamiętać o dbałości o zdrowie somatyczne, regularnym zgłaszaniu się do internisty oraz dbałości o prawidłową wagę ciała. W razie nadwagi i otyłości warto skorzystać z porad dietetyka, bowiem bez względu na ich podłoże (działania niepożądane leków, styl życia, błędy dietetyczne, inne choroby)  z nadwagą i otyłością można bardzo skutecznie walczyć.

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM; Zastępca Kierownika Oddziału… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest nerwica?
20 czerwca 2012

Nerwica (dawniej: neuroza) to termin używany do opisu niepsychotycznego zaburzenia psychicznego, które wiąże się z doświadczaniem cierpienia i lęku, które... »

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego
5 maja 2012

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. Tekst jednolity. Stan na dzień 1.01.2012 r. Preambuła Uznając, że zdrowie psychiczne jest... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica