Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dlaczego pacjenci cierpiący na chorobę dwubiegunową powinni dbać o prawidłową wagę ciała?

U około 45% pacjentów z diagnozą choroby dwubiegunowej stwierdza się nadwagę, a u ponad 20% – otyłość.  Jak wynika z badań, osoby z diagnozą choroby dwubiegunowej i otyłością, w porównaniu do pacjentów z prawidłową wagą ciała, cierpią z powodu częstszych i bardziej nasilonych zaburzeń funkcji poznawczych (np. problemy z pamięcią, koncentracją, uczeniem się, szybkością myślenia), obarczone są większym ryzykiem wystąpienia myśli i zachowań samobójczych oraz charakteryzują się gorszym funkcjonowaniem pomiędzy epizodami choroby. Co więcej, jak wyliczono w jednym z badań, z każdym kilogramem powyżej prawidłowej wagi ciała wzrasta (o >7%) ryzyko nieosiągnięcia remisji w trakcie leczenia lub wystąpienia nieoptymalnej reakcji na leczenie. Nadwaga, czy otyłość zwiększają ponadto ryzyko wystąpienia niektórych chorób, spotykanych częściej u pacjentów z diagnozą choroby dwubiegunowej, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, zespół metaboliczny, zawał mięśnia sercowego, czy udar. Negatywny wpływ otyłości na przebieg choroby dwubiegunowej wynika prawdopodobnie m.in. z powiązań patofizjologicznych obu zaburzeń – zarówno w otyłości jak i chorobie dwubiegunowej spotyka się: aktywację procesów prozapalnych, nasilenie zjawisk związanych ze stresem oksydacyjnym, zaburzenia metabolizmu kwasu foliowego i homocysteiny, zaburzenia czynności osi przysadka-podwzgórze-nadnercza (tzw. osi stresu), czy nieprawidłowości w działaniu i wydzielaniu adipokin (tj. substancji o wielokierunkowym działaniu, biorących m.in. udział w regulacji procesów łaknienia i sytości oraz regulacji metabolizmu tkanki tłuszczowej)

W związku z powyższymi danymi, w przypadku diagnozy choroby dwubiegunowej warto pamiętać o dbałości o zdrowie somatyczne, regularnym zgłaszaniu się do internisty oraz dbałości o prawidłową wagę ciała. W razie nadwagi i otyłości warto skorzystać z porad dietetyka, bowiem bez względu na ich podłoże (działania niepożądane leków, styl życia, błędy dietetyczne, inne choroby)  z nadwagą i otyłością można bardzo skutecznie walczyć.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest nerwica?
20 czerwca 2012

Nerwica (dawniej: neuroza) to termin używany do opisu niepsychotycznego zaburzenia psychicznego, które wiąże się z doświadczaniem cierpienia i lęku, które... »

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego
5 maja 2012

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. Tekst jednolity. Stan na dzień 1.01.2012 r. Preambuła Uznając, że zdrowie psychiczne jest... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa