Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

„Codzienne rytuały czy już natręctwa?” – audycja radiowa z udziałem specjalisty Centrum Dobrej Terapii

Większość z nas rozpoczyna dzień zawsze w ten sam sposób. Czy to poranna kawa wypijana codziennie z tej samej filiżanki, śpiewanie pod prysznicem, poranne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w tej samej kolejności, czy specyficzny sposób wstawania z łóżka – to rytuały, które zapewniają nam element stałości i dają poczucie bezpieczeństwa.

W naszej kulturze nie brakuje także rytualnych ceremonii, które mają nam oswoić i uświetnić przejście z jednego etapu życia w drugi – chrzest, 18-stka, błogosławieństwo, ślub…

Ale czasem z pozoru niewinne rytuały przeistaczają się w natręctwa, obsesje. Jak je rozróżnić? Kiedy zaciera się granica pomiędzy dającym poczucie stabilności uporządkowaniem, a zaburzającymi nasze funkcjonowanie i dającymi poczucie dyskomfortu czynnościami natrętnymi?

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia Kraków pt. „Codzienne rytuały czy już natręctwa?”, której gościem był nasz specjalista, lek. Paweł Brudkiewicz:

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/codzienne-rytualy-czy-juz-natrectwa/

Osobom zainteresowanym informacjami na temat nerwicy natręctw polecamy też artykuł: „Zaburzenie obsesyjno–kompulsyjne (nerwica natręctw)”

Przeczytaj również:
Skala obsesji i kompulsji
12 czerwca 2012

Skala obsesji i kompulsji Yale-Brown (skala Y-BOCS – Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale) jest prawdopodobnie najczęściej stosowanym narzędziem do oceny... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dwubiegunowość a chronotyp – wyniki polskich badań

Chronotyp to pojęcie odnoszące się do preferencji w zakresie rytmu i aktywności dobowej. U danej osoby chronotyp jest z reguły…...

Zamknij