Kto to jest psycholog, czym różni się od psychologa klinicznego, czym zajmuje się psychoterapeuta? Poniżej przedstawiamy definicje zawodów, które w potocznym rozumieniu bywają mylone, co czasami utrudnia poszukiwanie odpowiedniego specjalisty.
Psycholog
Psycholog to absolwent 5 letnich studiów psychologicznych, które zwykle kończą się napisaniem pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra psychologii. Studia psychologiczne mają przede wszystkim walor teoretyczny – przygotowują absolwenta do rozumienia zjawisk zachodzących w ludzkiej psychice, jednak zwykle uwzględniają jedynie kilka tygodni lub miesięcy praktyk. Psycholog wcale nie musi pracować z osobami chorymi czy potrzebującymi pomocy, może się w praktyce zajmować innymi dziedzinami jak np. psychologia reklamy, psychologia pracy czy psychologia wychowawcza. Psycholog Kraków – często absolwenci psychologii podejmują dodatkowe szkolenia i kursy by rozwijać swoje umiejętności praktyczne.
Psycholog kliniczny
Różnica pomiędzy psychologiem a psychologiem klinicznym jest podobna do różnicy pomiędzy lekarzem medycyny a np. psychiatrą lub innym specjalistą medycyny, psycholog Kraków: psycholog kliniczny jest fachowcem, który ukończył dodatkowe 4 lub 5 letnie szkolenie specjalistyczne po zakończeniu studiów psychologicznych. Jest profesjonalnie przygotowany do profilaktyki, diagnostyki i terapii zaburzeń psychicznych. Psycholog kliniczny posiada zwykle jedną z 4 podspecjalizacji:
- Specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży,
- Specjalista psychologii klinicznej w psychiatrycznej służbie zdrowia,
- Specjalista psychologii klinicznej w niepsychiatrycznej służbie zdrowia (medycyna somatyczna),
- Specjalista psychologii klinicznej w neurologicznej służbie zdrowia (neuropsycholog).
Mówiąc prościej psycholog kliniczny ma spore doświadczenie praktyczne w pracy z osobami potrzebującymi różnego rodzaju pomocy.
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta to najczęściej psycholog (ale także nierzadko lekarz, pedagog, socjolog) który jest w trakcie lub ukończył dodatkowe, 4 letnie szkolenie z zakresu psychoterapii – specjalistycznej metody leczenia problemów i dolegliwości, w przypadku których ważną rolę odgrywają czynniki psychiczne. W pewnym zakresie jego kompetencje pokrywają się z tymi, które posiada psycholog kliniczny. Istnieje kilka wiodących szkół psychoterapii co wiąże się z tym, że szkolenie psychoterapeuty może bardziej akcentować różne elementy funkcjonowania psychiki. Do najpowszechniej spotykanych szkół psychoterapii należą:
- psychoterapia psychodynamiczna,
- psychoterapia poznawczo–behawioralna,
- psychoterapia systemowa,
- psychoterapia humanistyczna,
- psychoterapia interpersonalna.
Opracowanie mgr Grzegorz Mączka