Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Szafran na depresję?

Szafran jest znaną od tysięcy lat substancją pozyskiwaną z Krokusa Uprawnego (Crocus Sativus). Powszechne jest jego zastosowanie jako przyprawy, barwnika lub składnika perfum. Od niedawna jednak rośnie zainteresowanie właściwościami psychotropowymi szafranu. W skład jego wchodzą bowiem związki takie jak: safranal, krocyna i krocetyna. Jak wynika z badań, odznaczają się one działaniem typowym dla leków przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych, na przykład blokadą wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, modulowaniem aktywności receptorów glutaminergicznych oraz receptorów sigma. Obserwacje kliniczne potwierdziły, że mechanizmy te przekładają się na realne działanie przeciwdepresyjne szafranu, przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji. Uważa się, że szafran może znaleźć zastosowanie w stanach łagodnej depresji oraz w napięciu przedmiesiączkowym. Istnieją też (słabiej udokumentowane) doniesienia o jego korzystnym działaniu w zespołach otępiennych oraz objadaniu się. Szafran jest składnikiem dostępnych w Polsce (bez recepty) suplementów diety. Należy jednak pamiętać, że w przypadku podejrzenia depresji (lub innej choroby), jej leczeniem pacjent nie powinien zajmować się samodzielnie, a ewentualne zastosowanie szafranu powinno być poprzedzone badaniem i konsultacją u specjalisty psychiatry.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Skala depresji Becka
6 czerwca 2012

Skala depresji Becka składa się z 21 pytań wielokrotnego wyboru i jest jednym z najpowszechniej stosowanych narzędzi oceny nasilenia objawów depresyjnych... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co zwiększa ryzyko wystąpienia bezsenności?

Problemy ze snem (trudności z zasypianiem, zbyt częste i długotrwające wybudzenia, przedwczesne budzenie się itp.) mogą być spowodowane wieloma czynnikami.…...

Zamknij