Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Szafran na depresję?

Szafran jest znaną od tysięcy lat substancją pozyskiwaną z Krokusa Uprawnego (Crocus Sativus). Powszechne jest jego zastosowanie jako przyprawy, barwnika lub składnika perfum. Od niedawna jednak rośnie zainteresowanie właściwościami psychotropowymi szafranu. W skład jego wchodzą bowiem związki takie jak: safranal, krocyna i krocetyna. Jak wynika z badań, odznaczają się one działaniem typowym dla leków przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych, na przykład blokadą wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, modulowaniem aktywności receptorów glutaminergicznych oraz receptorów sigma. Obserwacje kliniczne potwierdziły, że mechanizmy te przekładają się na realne działanie przeciwdepresyjne szafranu, przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji. Uważa się, że szafran może znaleźć zastosowanie w stanach łagodnej depresji oraz w napięciu przedmiesiączkowym. Istnieją też (słabiej udokumentowane) doniesienia o jego korzystnym działaniu w zespołach otępiennych oraz objadaniu się. Szafran jest składnikiem dostępnych w Polsce (bez recepty) suplementów diety. Należy jednak pamiętać, że w przypadku podejrzenia depresji (lub innej choroby), jej leczeniem pacjent nie powinien zajmować się samodzielnie, a ewentualne zastosowanie szafranu powinno być poprzedzone badaniem i konsultacją u specjalisty psychiatry.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest somatyzacja?
2 grudnia 2013

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Geriatryczna skala oceny depresji
28 czerwca 2012

Geriatryczna skala oceny depresji (Geriatric Depression Scale – GDS) to jedna z częściej stosowanych skal do przesiewowej samooceny depresji w wieku... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa