Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Negatywne konsekwencje zdrowotne patologicznego używania alkoholu – zaburzenia endokrynologiczne i seksualne

W przebiegu nadużywania/uzależnienia od alkoholu może dojść do rozwoju szeregu zaburzeń endokrynologicznych.

U mężczyzn, alkohol (pity przewlekle lub w ciągach) indukuje zmiany zanikowe w jądrach, spadek produkcji testosteronu oraz może przyczyniać się do wzrostu poziomu prolaktyny i żeńskich hormonów płciowych. Może to prowadzić do spadku libido, impotencji, utraty zarostu i powiększenia piersi.

U kobiet (na skutek indukcji lub nasilania wcześniej istniejącej hiperprolaktynemii) wystąpić mogą: spadek libido, zatrzymanie miesiączki, bezpłodność. Dłużej trwające podwyższenie poziomu prolaktyny wiąże się natomiast z ryzykiem osteoporozy i raka sutka. Alkohol może również przyczyniać się do wcześniejszego wygasania czynności jajników, a co za tym idzie przedwczesnej menopauzy. U obojga płci – ze względu na liczne konsekwencje endokrynologiczne – nieleczone uzależnienie od alkoholu może wiązać się z występowaniem różnorakich zaburzeń seksualnych lub też przyczyniać się do braku efektów leczenia seksuologicznego.

Należy również dodać, że alkohol może osłabiać odpowiedź tarczycy na działanie, produkowanego przez przysadkę hormonu tyreotropowego (TSH), co może pogłębiać niedoczynność tarczycy i przyczyniać się do osłabienia efektów jej leczenia.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
13 kwietnia 2017

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
4 października 2015

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa