Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Negatywne konsekwencje zdrowotne patologicznego używania alkoholu – układ krążenia

Dość powszechna opinia o korzystnym wpływie niewielkich ilości alkoholu na układ krążenia, niestety jest tylko częściowo prawdziwa. Faktycznie badania wykazują, że wypijanie średnio do 50 mg ekwiwalentów czystego alkoholu dziennie (nie zapominając o innych wynikających z tego negatywnych i dobrze udowodnionych skutkach zdrowotnych), wiąże się z niższym niż u niepijących ryzykiem zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu.

Należy jednak podkreślić, że nawet jeżeli średnia dzienna ilość wypijanego alkoholu jest znacznie mniejsza, ale jest on wypijany w postaci sporadycznych, nieregularnych epizodów intensywnego picia, to wówczas ujawnia się wielokierunkowe i szkodliwe działanie alkoholu podobne do tego, które obserwowane jest u pacjentów z ciężkim uzależnieniem i wypijających średnio 100 i więcej gramów ekwiwalentów etanolu dziennie. Alkohol w takim przypadku przyczynia się do zwiększenia krzepliwości krwi, nasila zjawiska prowadzące do rozwoju miażdżycy (np. indukuje wzrost poziomu we krwi kwasu moczowego, trójglicerydów i lipoprotein o małej gęstości – LDL – tzw. „zły cholesterol”), uszkadza komórki serca, zwiększa prawdopodobieństwo zaburzeń rytmu serca. Pociąga to za sobą wzrost ryzyka:

  • rozwoju choroby niedokrwiennej serca,
  • zawału mięśnia sercowego,
  • udaru mózgu,
  • nagłego zatrzymania krążenia,
  • rozwoju niewydolności serca.

Poza tym przewlekłe spożywanie alkoholu – bez względu na ilość – jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju lub nasilania wcześniej istniejącego nadciśnienia tętniczego. Ryzyko to wzrasta wraz z ilością spożywanego dziennie alkoholu. Przewlekłe, nieleczone lub nieskutecznie leczone nadciśnienie przyczynia się do rozwoju niewydolności krążenia i nerek oraz wiąże się z zagrożeniem udaru, zawału, czy też powoli postępującego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. U osób z problemem alkoholowym konieczne jest zatem monitorowanie ciśnienia tętniczego, a współwystępowanie ze sobą uzależnienia od alkoholu (niezależnie od jego nasilenia) oraz chorób układu krążenia wymaga regularnych wizyt u lekarza chorób wewnętrznych lub kardiologa.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
13 kwietnia 2017

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica