Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Chcesz zapobiegać depresji? Zrób coś dla innych

Wolisz dawać prezenty niż je dostawać? To nie przypadek. Choć niekiedy określamy zakupy świąteczne jako koszmar, badacze dowodzą, iż obdarowywanie innych ma dobroczynny wpływ nie tylko dla tego kto prezent dostaje, ale też na zdrowie i szczęście osoby obdarowującej, a nawet dla siły i stabilności całych społeczeństw!

Badania profesora Michaela Nortona z Harvardu dowiodły, że podarowanie pieniędzy innej osobie wzmaga poziom szczęścia badanych bardziej, niż w przypadku wydania tej samej kwoty na siebie. Znajduje to odzwierciedlenie w naszej biologii: badania z roku 2006 (Jorge Moll) wskazują, że dawanie pieniędzy na cele dobroczynne aktywuje obszary mózgu związane z odczuwaniem przyjemności, więzi społecznej, zaufania oraz (dosłownie) powoduje efekt „ciepła w sercu”. Liczne badania dowodzą także zbawiennych skutków szczodrości dla zdrowia. Profesor Sonya Lyubomirsky zachęca wręcz do eksperymentu: 5 razy w tygodniu wykonaj gest serdeczności skierowany do innych przez 6 tygodni i zobaczysz co się stanie.

Jesteś gotów podjąć wyzwanie?

Opracował dr n. med. Grzegorz Mączka

Przeczytaj również:
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego
5 maja 2012

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. Tekst jednolity. Stan na dzień 1.01.2012 r. Preambuła Uznając, że zdrowie psychiczne jest... »