Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Udział specjalisty Centrum w ogólnopolskiej konferencji psychiatrycznej

W dniach 2-3 lutego 2024 odbyła się w Warszawie ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa Psychiatria w Pytaniach i Odpowiedziach, której celem jest przybliżenie specjalistom z dziedziny psychiatrii jak największej liczby zagadnień związanych z etiologią, diagnozą i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych oraz obszarów problemowych z pogranicza psychiatrii i innych dziedzin medycyny. W gronie zaproszonych ekspertów znalazł się specjalista Centrum Dobrej Terapii prof. Marcin Siwek, który wygłosił 3 wykłady. W pierwszym z nich „Leczenie farmakologiczne depresji – czy długość stosowania leków ma znaczenie?” omówił on korzyści oraz problemy wynikające z długoterminowego, wieloletniego stosowania leków przeciwdepresyjnych, opierając się na wynikach wielu najważniejszych badań klinicznych i eksperymentalnych. W drugim wykładzie „Co wnosi wielofunkcyjny lek przeciwdepresyjny do praktyki klinicznej” przedstawił najważniejsze cechy i zalety tzw. leków multimodalnych (np. wortioksetyna, trazodon i wilazodon), kładąc nacisk na postulowany szybszy początek działania tych leków, niskie ryzyko generowania zaburzeń seksualnych i/lub zaburzeń snu, ich  znaczny potencjał przeciwlękowy oraz zdolność do skutecznego usuwania objawów anhedonii. Trzeci wykład „Związek farmakoterapii zaburzeń psychicznych z ryzykiem otyłości” stanowił omówienie nie tylko mechanizmów i czynników ryzyka wzrostu masy ciała w przebiegu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwpsychotycznymi czy normtymicznymi, ale również poświęcony był omówieniu strategii mających na celu redukcję masy ciała i zaburzeń metabolicznych oraz czynników, które niezależnie od psychofarmakoterapii odpowiedzialne są za tycie pacjentów z diagnozą depresji, choroby dwubiegunowej lub schizofrenii.

W konferencji brało udział około 400 lekarzy i innych specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego.

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM; Zastępca Kierownika Oddziału… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Wczesne wykrywanie zaburzeń pamięci
Wczesne wykrywanie zaburzeń pamięci
2 grudnia 2021

Chorobę Alzheimera można podejrzewać u starszej osoby, która skarży się na problemy z pamięcią. Poza oceną objawów choroby nie istnieją żadne inne metody (np.... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica