Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

10 wskazówek jak być wspaniałym dziadkiem i cudowną babcią

Jest tak samo wiele sposobów na bycie dziadkiem czy babcią, jak wiele jest sposobów na bycie rodzicem. Niektórzy dziadkowie mają ze swoimi wnukami niesamowitą więź, inni są oziębli, jeszcze inni krytykują wnuki (lub ich rodziców) na każdym kroku. Nie ma jednoznacznej definicji jak być dobrym dziadkiem i babcią. Niezaprzeczalnie jest to bardzo trudna rola – stworzyć satysfakcjonującą więź z wnukami, jednocześnie nie podważając relacji z dorosłymi już, własnymi dziećmi. Stąpanie po cienkim lodzie nabiera nowego znaczenia, kiedy dziadkowie mają do czynienia z dziećmi swoich dzieci.

Pewnie nie jeden dziadek i nie jedna babcia chętnie skorzystaliby z „przewodnika po dziadkowaniu”, gdyby taki istniał.

                                                lilly-pond-805207_1920


Oto i jest: 10 wskazówek jak być dobrym dziadkiem/babcią, nie psując przy okazji swoich relacji z własnymi dziećmi:

NIE NEGUJ STOSOWANYCH PRZEZ RODZICÓW METOD WYCHOWAWCZYCH

Nigdy, przenigdy w obecności wnuków nie podważaj sposobu, w jaki Twoje dziecko wychowuje własne dzieci. Jeśli nie zgadzasz się z nim i czujesz, że jest to naprawdę ważne, porusz ten temat kiedy jesteście sam na sam. Wnuki tylko stracą na obserwacji Waszej sprzeczki. Prawdę mówiąc, nikt z Was na tym nie skorzysta.

NIE ŁAM ZASAD

Nie łam wyznaczonych przez Twoje dziecko zasad, gdy jesteś sam na sam ze swoimi wnukami. Jeśli mama i tata nie pozwalają na konkretne działania – jak gry wideo, nadmierne oglądanie telewizji czy niezdrowa żywność – nie gódź się na nie i Ty. Nie twórz harmonijnych relacji z wnukami poprzez spiskowanie przeciw rodzicom.

OPOWIADAJ WNUKOM O DZIECIŃSTWIE ICH RODZICÓW

Snuj zabawne opowieści o Twoim życiu i życiu Twoich dzieci, kiedy były małe. Pokaż wnukom stare zdjęcia, na których jesteś razem ze swoimi dziećmi. Dzięki temu wzbogacisz życie swoich wnuków i pokażesz historię Waszej rodziny, a przy okazji „uczłowieczysz” rodziców w ich oczach. Dzieciaki będą miały mnóstwo radości z zabawnych (ale nie żenujących!) opowiastek o mamie i tacie. Bo które dziecko nie uwielbia historyjek?

POKAŻ CIEPŁE UCZUCIA

Okazuj miłość do swoich dzieci i ich małżonków najlepiej jak potrafisz. Obserwując Twoje zachowania wnuki odbiorą lekcję na całe życie – nauczą się jak ogromne znaczenie ma okazywanie bliskim miłości i szacunku.

NIE ROZPIESZCZAJ SWOICH WNUKÓW NADMIERNIE

Oczywiście, będziesz chciał uchylić im gwiazdki z nieba – wszyscy wiemy, że i dziadkowie i wnuki tą pobłażliwość uwielbiają. Ale jak we wszystkim – także i w tych kwestiach kieruj się umiarem i rozsądkiem. Zastanów się, czy nie lepiej zapewnić wnukom możliwość przeżywania różnorodnych doświadczeń, zamiast zasypywać ich górą prezentów? Nową lalkę i grę komputerową niedługo rzucą w kąt, ale jeśli nauczysz ich łowić ryby lub piec szarlotkę – zapamiętają to na całe życie.

BĄDŹ ZAANGAŻOWANY

Jeśli twoje dzieci i wnuki mają problemy, wysłuchaj ich i okaż współczucie, zanim zaoferujesz poradę. A najlepiej najpierw zapytaj, czy porada faktycznie jest potrzebna. Być może po prostu wystarczy ktoś, kto wysłucha i komu można się wypłakać w ramię.

BĄDŹ OSTOJĄ

Uczyń swój dom miejscem przyjaznym dla wnuków. Większość dzieci uwielbia mieć możliwość „ucieczki” z domu na kilka dni. Ma to tę dodatkową zaletę, że pozwala rodzicom pobyć trochę czasu sam na sam.

UDZIELAJ LEKCJI ŻYCIA

Użyj swojej mądrości i doświadczenia życiowego, dając wnukom subtelne lekcje życia. W pewnym momencie swojego życia podziękują Ci za to. Zwłaszcza w okresie nastoletniego buntu możesz mieć na nie większy wpływ niż ignorowani w tym okresie rodzice.

BAW SIĘ Z WNUKAMI

Naucz ich znaczenia dobrej zabawy. Pokaż im, że starzenie się nie oznacza, że życie staje się całkowicie poważne. Nawet sobie nie wyobrażasz jak wiele dzieci tak myśli.

NIE FAWORYZUJ ŻADNEGO Z WNUKÓW

Oczywiście, może się okazać, że z niektórymi wnukami łatwiej Ci nawiązać ciepłe relacje niż z innymi, ale na pewno wszyscy mają jakieś wyjątkowe cechy. To niezwykle ważne, aby wszystkie wnuki czuły, że mają w Twoim sercu szczególne miejsce.

Powodzenia!

Źródło: https://www.psychologytoday.com/

Opracowała: Anna Piwko-Łętek

Przeczytaj również:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica