Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Zastosowanie lawendy w leczeniu zaburzeń psychicznych

Lawenda od wieków w medycynie ludowej i ziołolecznictwie traktowana jest jako roślina o właściwościach uspokajających, poprawiających sen oraz nastrój. Współczesne badania pokazują, że zawiera ona szereg substancji, których mechanizmy działania podobne są  do  spotykanych w syntezowanych obecnie lekach psychotropowych.

Wykazywano, m.in. że składniki oleju lawendowego wpływają na aktywność: receptorów GABA-ergicznych (podobnie do leków uspokajających z grupy benzodiazepin i leków nasennych typu „Z”), kanałów wapniowych w komórkach nerwowych (podobnie do leku przeciwlękowego – pregabaliny), mogą także podnosić poziom noraderenaliny i dopaminy (co stanowi podstawę działania wielu leków przeciwdepresyjnych) i modyfikować aktywność receptorów serotoninowych 5HT1 (tak jak niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe – np.  trazodon, wortioksetyna, buspiron).

Jak wynika z metaanalizy pięciu badań kontrolowanych placebo, Silexan (tj. standaryzowany preparat z oleju lawendowego podawany w postaci kapsułek) może skutecznie redukować objawy lękowe – zwłaszcza w przypadku pacjentów cierpiących na tzw. zespół lęku uogólnionego. Poza tym w dwóch randomizowanych badaniach kontrolowanych placebo, dodanie nalewki lawendowej (w postaci kropli lub kapsułek) do imipraminy (trójpierścieniowego leku przeciwdepresyjnego) lub citalopramu (leku przeciwdepresyjnego z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny), wzmocniło efekt działania tych leków, co przejawiało się większą redukcją nasilenia objawów depresyjnych, w porównaniu do terapii samym lekiem przeciwdepresyjnym.

Pojedyncze badania i opisy przypadków sugerują możliwość redukcji niepokoju, lęku i bezsenności u pacjentów cierpiących na objawy depresyjne, neurasteniczne i somatyzacyjne. Tolerancja preparatów lawendy jest bardzo dobra. Najczęściej raportowanymi działaniami niepożądanymi były m.in. bóle głowy i zaburzenia żołądkowo jelitowe, o zwykle łagodnym nasileniu.

Wszystkie powyższe dane prezentują się zachęcająco, za wcześnie jednak na jednoznaczne i rzetelne rekomendacje ponieważ ilość badań dotyczących zastosowania lawendy w psychiatrii (zwłaszcza tych obejmujących pacjentów z diagnozą depresji) jest jak na razie ciągle za mała, a badania te obejmowały niewielkie grupy pacjentów.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Depresja nawracająca
10 kwietnia 2012

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja (jednobiegunowa, nawracająca) należy do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na... »

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wykład na temat stresu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej

We środę 1 marca 2017 Centrum Dobrej Terapii ponownie gościło na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej. Tym razem dr Grzegorz…...

Zamknij