Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Wykład specjalisty Centrum na konferencji medycyny paliatywnej

27 października 2018 odbyła się „XI Kluczborska Konferencja Medycyny Paliatywnej i Formacji Hospicyjnej – Miej serce i patrzaj w serce”, zorganizowana przez Stowarzyszenie „Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio” w Byczynie oraz  Zakład Medycyny i Opieki Paliatywnej ŚUM w Katowicach.

Zgromadzone na niej audytorium składało się z lekarzy, pielęgniarek oraz kapłanów zaangażowanych w różne aspekty terapii i opieki nad osobami u kresu życia, cierpiącymi na zaawansowane postaci chorób nowotworowych. W sesji: „Skuteczna walka z cierpieniem”, specjalista Centrum Dobrej Terapii dr hab. n. med. Marcin Siwek wygłosił  wykład pt. „Ból i depresja – jak dobrać optymalną terapię”. Docent Siwek omówił wspólne podłoże biologiczne bólu i objawów depresyjnych, podał przykłady jednostek chorobowych, w których współwystępowanie bólu i depresji jest zjawiskiem powszechnym (nowotwory złośliwe, ból neuropatyczny, fibromialgia).  Następnie skupił się na szczegółowym omówieniu doboru leczenia przeciwdepresyjnego u pacjenta z bólem i chorobą nowotworową. Docent uwzględnił liczne – typowe dla takich sytuacji – przeciwwskazania, środki ostrożności i powikłania. Poruszył on również zagadnienia interakcji leków psychotropowych z lekami stosowanymi w terapii bólu i leczeniu onkologicznym. Dodatkowo zwrócił uwagę na potencjalne działanie przeciwbólowe lub koanalgetyczne (tj. wzmacniające efekt przeciwbólowy) samego leczenia psychotropowego.

dr hab. n. med. Marcin Siwek

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ CM. Kierownik  Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa