Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Sok i inne preparaty z grejpfruta a leczenie psychiatryczne

Grejpfrut jest rośliną uzyskaną na skutek skrzyżowania pomelo i słodkiej pomarańczy. Początkowo (od wieku XIX) hodowano ją głównie na wyspie Barbados, a następnie w całym rejonie Morza Karaibskiego. Od wielu lat sok oraz inne produkty z grejpfruta cenione są za wartości odżywcze (np. wysoka zawartość witaminy C, beta-karotenu, likopenu i potasu), smakowe oraz wykorzystywane jako elementy strategii zdrowego odżywiania, a także odchudzania.

Dopiero na początku lat 90. XX zaczęły się pojawiać informacje oraz wyniki badań wskazujące, że – obok działań korzystnych dla zdrowia – produkty z grejpfruta mogą wchodzić w istotne interakcje z licznymi lekami. Dzieje się tak dlatego, że składniki produktów wytwarzanych z grejpfruta mogą w sposób istotny hamować aktywność enzymów wątrobowych, odpowiedzialnych za metabolizowanie leków (tzw. system cytochromu P450, ze szczególnym uwzględnieniem jego enzymów takich jak CYP1A2 i CYP3A4). Innym mechanizmem interakcji jest wpływ produktów grejpfruta na aktywność niektórych białek (tzw. glikoprotein), zaangażowanych w mechanizmy transportu substancji (np. leku) do wnętrza komórki lub z komórki. Skutkiem tych zjawisk może być znaczący wzrost stężenia leku we krwi mogący pociągać za sobą zarówno efekty pozytywne (np. wzmocnienie działania), jak i – co zdarza się częściej – negatywne, w postaci pojawienia się lub nasilenia działań niepożądanych, a nawet efektu toksycznego. Możliwość takiej interakcji dotyczy różnych leków – również tych stosowanych w psychiatrii, np.: karbamazepiny, niektórych leków uspokajających z grupy benzodwuazepin, buspironu, leków stosowanych w zaburzeniach erekcji (tadanafil, wardenafil), niektórych leków przeciwdepresyjnych (np. klomipramina, sertralina, fluoksetyna, agomelatyna). Poza lekami psychiatrycznymi składniki przetworów z grejpfruta mogą wpływać m.in. na stężenia leków stosowanych w kardiologii (np. niektórych antyarytmicznych i obniżających ciśnienie), w leczeniu hipercholesterolemii (tzw. statyny) oraz terapii przeciwnowotworowej i immunosupresyjnej.

W przypadku niektórych z wymienionych leków interakcje te zostały opisane lub wykazane w eksperymentach, w innych przypadkach są one teoretycznie prawdopodobne, biorąc pod uwagę wiedzę na temat działania produktów z grejpfruta oraz metabolizmu określonych leków. To czy pacjent, biorąc określone leki, może równocześnie stosować preparaty z grejpfruta, zależy od decyzji lekarza, opartej na ocenie w jakim stopniu będzie to wpływać na kwestię bezpieczeństwa, tolerancji i skuteczności zaplanowanej strategii leczenia.

Pamiętaj – zapytaj lekarza czy stosowane przez ciebie preparaty roślinne, owocowe i ziołowe, a także suplementy diety i soki mogą być łączone z przepisanymi przez niego lekami.

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM; Zastępca Kierownika Oddziału… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Wczesne wykrywanie zaburzeń pamięci
Wczesne wykrywanie zaburzeń pamięci
2 grudnia 2021

Chorobę Alzheimera można podejrzewać u starszej osoby, która skarży się na problemy z pamięcią. Poza oceną objawów choroby nie istnieją żadne inne metody (np.... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica