Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Mój mąż jest uzależniony od leków nasennych. Zażywa je od lat i łączy z alkoholem

Dzień Dobry,
Mój mąż jest uzależniony od leków nasennych. Zażywa je od lat. Zażywanie leków łączy z alkoholem. Uważa, że to jest jedyny sposób w jaki się odpręża, relaksuje i może wyspać. Nie bardzo chce się leczyć, bo uważa, że to nie jest problem. Ja jestem innego zdania, boję się o jego zdrowie. Co mogę zrobić?

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Paweł Brudkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM.… »

Szanowna Pani,

Wydaje się, że Pani obawy o zdrowie męża są uzasadnione. Wieloletnie używanie leków nasennych i/lub alkoholu, w jakimkolwiek celu, wiąże się z szeregiem niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. I dotyczy to zarówno zdrowia psychicznego jak i ogólnomedycznego (większe ryzyko wielu chorób: kardiologicznych, neurologicznych, gastrologicznych i innych). Jedną z poważniejszych konsekwencji takiego postępowanie może być też uzależnienie od tych substancji. Należy podkreślić, że substancje te nie leczą bezsenności ani stanów napięciowych – leki nasenne i alkohol jedynie czasowo tłumią problemy, ale ich nie rozwiązują. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule. W przeciwieństwie do takich ryzykownych i nieskutecznych metod, dysponujemy sposobami leczenia, które najczęściej przynoszą realną poprawę i są znacznie bezpieczniejsze. Więcej na ten temat można znaleźć między innymi w tych artykułach: http://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie/ i http://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/leczenie-bezsennosci-co-pacjent-powinien-wiedziec-o-farmakoterapii/.

Proponuję zapoznać męża z nowoczesną wiedzą na temat leczenia bezsenności i stanów napięciowych – zawsze obowiązuje tu postępowanie przyczynowe, podobnie jak w każdej innej dziedzinie medycyny. W opisywanej przez Panią sytuacji skazane jest pełne badanie psychiatryczne, w celu poszukania ewentualnych przyczyn tych problemów. I podobnie jak w innych specjalnościach medycznych, obowiązuje w tym zakresie zasada, że im wcześniej podejmie się efektywne leczenie, tym wyniki są lepsze, a ryzyko powikłań – mniejsze. Jest bardzo prawdopodobne, że mężowi można pomóc – zarówno w zakresie obecnie doświadczanych problemów, jak i w zmniejszeniu ryzyka potencjalnych przyszłych niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

Pozdrawiam

Paweł Brudkiewicz

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica