Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Czy pić alkohol wieczorem? Jaki jest wpływ alkoholu na jakość i ilość snu?

Alkohol wypity wieczorem może wywoływać senność i tym samym ułatwiać zasypianie. Stąd niektórzy spożywa tę substancję z powodu problemów ze snem. Jednak zanim sięgnie się po wino, piwo czy drinka przed snem, warto poznać realny wpływ alkoholu na jakość i ilość snu.

Picie alkoholu wieczorem – argumenty przeciw

Nawet jeśli po alkoholu pojawia się senność, która ułatwia zasypianie, to równocześnie alkohol pogarsza jakość snu (zwłaszcza w II połowie nocy). We wczesnym okresie po wypiciu dochodzi do zwiększenia produkcji adenozyny (substancja indukująca sen), z późniejszym szybkim spadkiem jej stężenia, co może prowadzić do wybudzeń (często z niemożnością ponownego zaśnięcia), przez co sen jest nieregenerujący. Spadek stężenia alkoholu w organizmie osób nadużywających tę substancję może wywoływać wystąpienie objawów odstawiennych, które również mogą prowadzić do wybudzeń w czasie snu nocnego.

Wprawdzie picie alkoholu wieczorem zwiększa ilości pożądanego snu wolnofalowego (delta), ale równocześnie zwiększa aktywności alfa mózgu (nie występującej fizjologicznie w czasie snu), co sprawia, że sen jest mniej regenerujący. Substancja te dodatkowo blokuje fazę snu REM, co dodatkowo prowadzi do pogorszenia jakości snu i występowania w dzień senności oraz zaburzeń koncentracji uwagi.

Alkohol może też wywoływać/nasilać zaburzenia oddychania w czasie snu – substancja ta redukuje napięcie mięśni, w tym mięśni gardła, co sprzyja chrapaniu i zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego (lub zaostrzeniu objawów u osób, u których zespół ten już występuje). Zaburzenia oddychania w czasie snu pogarszają jego jakość, powodują, że osoba ich doświadczająca budzi się zmęczona, niewyspana, ma trudności z koncentracją uwagi, skarży się na bóle głowy. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule na temat zespołu bezdechu sennego. Substancja ta ma ponadto działanie moczopędne, co może być dodatkowym mechanizmem prowadzącym do wybudzeń, a tym samym do pogorszenia jakości i ilości snu.

Z pewnością istnieją bezpieczniejsze i skuteczniejsze metody radzenia sobie z bezsennością. Warto zacząć od systematycznego wdrożenia zasad higieny snu, a dalsze utrzymywanie się bezsenności jest wskazaniem do konsultacji u lekarza, w celu specjalistycznego badania i zastosowania bezpiecznego i efektywnego leczenia.

Opracował lek. med. Paweł Brudkiewicz

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
Głód alkoholowy
7 maja 2022

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Profilaktyka uzależnienia od alkoholu
Profilaktyka uzależnienia od alkoholu
24 marca 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje na trzy ważne obszary oddziaływań profilaktycznych w ramach przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu (uniwersalne,... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
28 lutego 2022

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica