Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Cynk w chorobie afektywnej dwubiegunowej – pionierska praca badawcza

Od lat prowadzone są badania mające na celu poznanie podłoża biologicznego chorób afektywnych – depresji i choroby dwubiegunowej. Jednym z obszarów tych badań jest analiza zmian stężeń pierwiastków śladowych – ze szczególnym uwzględnieniem cynku, w różnych fazach i stopniach zaawansowania zaburzeń nastroju. O ile obniżenie stężenia cynku w epizodzie depresji jednobiegunowej zostało wielokrotnie wykazane w obserwacjach naukowych, to zmiany stężenia tego pierwiastka w chorobie dwubiegunowej (ChAD) nie były (poza nielicznymi wyjątkami) do tej pory przedmiotem zainteresowania naukowców.

Grupa polskich badaczy (do której należy również, pracujący w naszym Centrum Dobrej Terapii, dr hab. n. med. Marcin Siwek) z Katedry Psychiatrii CM UJ oraz Instytutu Farmakologii PAN i Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Poznaniu, przeprowadziła jedno z pierwszych na świecie badań zmian stężenia cynku u osób z diagnozą choroby dwubiegunowej. W grupie 129 pacjentów oraz 50 zdrowych ochotników wykazano, że podobnie jak to ma miejsce w depresji jednobiegunowej, stężenie cynku w epizodzie depresji spada, a po ustąpieniu objawów depresyjnych (w remisji) wraca to poziomu porównywalnego do osób zdrowych. Stężenie cynku w surowicy było ponadto niższe u pacjentów z bardziej zaawansowanymi postaciami choroby dwubiegunowej. Wyniki badania opublikowano w prestiżowym czasopiśmie zagranicznym Journal of Affective Disorders. Obniżenie poziomu cynku w chorobie dwubiegunowej jest prawdopodobnie związane z towarzyszącymi jej zjawiskami – reakcją zapalną i stresem oksydacyjnym. Znaczenie praktyczne tej obserwacji nie jest jeszcze znane. Być może przyszłe badania pokażą, że – podobnie jak to ma miejsce w depresji nawracającej jednobiegunowej – suplementacja cynkiem, może mieć pozytywny wpływ na terapię lekoopornych objawów depresji dwubiegunowej.

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM; Zastępca Kierownika Oddziału… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Co to jest somatyzacja?
Co to jest somatyzacja?
31 grudnia 2021

Definicja pojęcia somatyzacji Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos – cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica