Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Czy przy kłopotach ze snem spowodowanych przejściem z leku synza na abilify można stosować…

Czy przy kłopotach ze snem spowodowanych przejściem z leku synza na abilify można stosować na noc melatoninę? Pytam w imieniu syna – wiek 23 lata.

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Paweł Brudkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM.… »

Szanowna Pani,

w opisywanej przez Panią sytuacji mogły nałożyć się 2 mechanizmy. Olanzapina (lek Synza) ma działanie sedujące, czyli może wywoływać senność. Stosowana wieczorem – może poprawiać jakość i ilość snu, czasami wręcz senność może być zbyt duża. Z kolei jednym z dość częstych działań niepożądanych stosowania aripiprazolu (lek Abilify) może być bezsenność. Stąd przy opisywanej przez Panią zamianie leków istnieje spore ryzyko wystąpienia, przynamniej przejściowych, zaburzeń snu. Dodatkowo w takiej sytuacji należy przeanalizować nawyki pacjenta, związane z tzw. higieną snu i wprowadzić odpowiednie korekty w tym zakresie. Równocześnie jest mało prawdopodobnym aby przy takich problemach wystarczyło włączenie melatoniny, której efektywność w bezsenności jest niewielka, co w szczególności dotyczy bezsenności związanej ze zmianą farmakoterapii. Melatonina najczęściej sprawdza się w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych (np. loty międzykontynentalne, bezsenność jet-lag) lub u osób pracujących zmianowo. Włącznie tego leku powinno być bezpieczne, ale są małe szanse by było pomocne. W sytuacjach gdy zaburzenia snu są związane ze zmianą wcześniejszej farmakoterapii, zazwyczaj dodajemy inny, bardziej skuteczny lek poprawiający jakość i ilość snu, a nie wchodzący w niekorzystne interakcje z aripiprazolem (Abilify). Wymaga to konsultacji z prowadzącym lekarzem psychiatrą. Wybór leku zależy wówczas od wyników całościowego badania psychiatrycznego oraz od preferencji pacjenta.

Pozdrawiam

Paweł Brudkiewicz

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!