Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Nękanie w internecie. Jak kontakty w sieciach społecznościowych mogą pomagać ofiarom?

Najnowsze badania wskazują, że zaangażowanie w budowanie relacji w serwisach społecznościowych może być sposobem na uzyskanie wsparcia emocjonalnego.

Wiele mówi się na temat tego, jak social media negatywnie wpływają na relacje międzyludzkie oraz samoocenę. Bez wątpienia nadużywanie ich, bądź zastępowanie nimi “realnych” relacji może prowadzić do takich konsekwencji. Istnieją jednak badania, które pokazują także pozytywną stronę internetowych znajomości.

Otwarcie na świat

Jakkolwiek nie wydaje się to banalnym stwierdzeniem, Internet jest medium, które daje nieskończone możliwości poszerzania wiedzy, ale także zdobywania kontaktów. Wiele osób, które fantastycznie znają się przez Internet, nigdy nie miało okazji spotkać się osobiście – np. z powodu odległości geograficznej. Dla niektórych, borykających się z chorobami natury psychicznej lub fizycznej, uniemożliwiających przemieszczanie się, jest to często jedyny sposób na nawiązanie przyjaźni. Nie trzeba jednak szukać tak dalekich przykładów: często nastolatkowie, którzy z różnych względów czują się wykluczeni z grupy rówieśników, w internecie odnajdują osoby udzielające im wsparcia.

Australijskie badania

Pośród 229 australijskich nastolatków w wieku 12-17 lat, przeprowadzono wnikliwą ankietę obejmującą:

  • doświadczenia nękania w internecie
  • relacji społecznych
  • depresji
  • stresu
  • niepokoju/stanów lękowych

Okazało się, że im bardziej młoda osoba czuła, że jej sieć kontaktów społecznych jest rozbudowana i aktywna, tym mniej była podatna na doświadczanie depresji, stanów lękowych i stresu. Co więcej, okazało się, że tego typu osoby nawet, jeśli doświadczyły bycia ofiarą nękania w internecie, krócej i mniej intensywnie odczuwały jego skutki.

Życie w społeczności

Niegdyś krąg społeczny danej osoby ograniczał się do stosunkowo niewielkiej grupy osób. Za sprawą Internetu możliwości budowania relacji na odległość, a także częstszych interakcji z innymi, znacząco wzrosły. Świetnie widać to na przykładzie nastolatków, którzy pozostają w permanentnym kontakcie ze swoimi przyjaciółmi, dzieląc się z nimi zdjęciami i przemyśleniami niemal od razu. W 2018 roku Pew Research Center przeprowadziło badanie, w ramach którego okazało się, że 81% nastolatków czuje się “bardziej blisko” swoich przyjaciół dzięki social media. 68% nastolatków stwierdziło, że dzięki temu mają poczucie wsparcia w trudniejszych chwilach.

Wskazówki dla rodziców

Internet jest trwale wpisany w nasze życie, dlatego zamiast nadmiernie go demonizować, należy szukać możliwości pozytywnego wykorzystania tego medium. Świadomość negatywnych konsekwencji korzystania z social media powinna być równoważona wiedzą na temat ich pozytywnego wpływu na młodzież. Warto rozmawiać o jednych i drugich aspektach Internetu z najmłodszymi, a jednocześnie zapoznawać ich z alternatywnymi metodami budowania relacji.

Przeczytaj również:
Rodzicielstwo – smak i aromat
Rodzicielstwo – smak i aromat
15 czerwca 2022

Marek Aureliusz napisał, że to co słyszymy jest tylko opinią, a nie faktem, a to co widzimy jest perspektywą, a nie prawdą. Rodzicielstwo – nie zawsze łatwe... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica