Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Ujawnienie mniejszościowej orientacji seksualnej (coming out) oczami rodzica

Jeżeli jesteś rodzicem syna lub córki, którzy zdecydowali się na coming out, czyli ujawnili przed Tobą swoją mniejszościową orientację (homoseksualną, biseksualną, queer), możesz czuć się zagubiony, zarówno jeżeli chodzi o emocje jakie Ci towarzyszą, jak i w zakresie tego co na ten temat myśleć. Poniższy artykuł został stworzony z myślą o rodzicach, którzy szukają wsparcia i informacji w tym aspekcie.

Coming out – emocje rodzica

Jakie emocje mogą Ci towarzyszyć? Naprawdę wszystkie. Od złości, smutku, lęku, aż po poczucie winy. Masz do nich prawo. Warto jednak zastanowić się również jakie jest ich źródło. Jest to ważne, ponieważ źródłem tych emocji mogą być również krzywdzące stereotypy dotyczące gejów, lesbijek i osób biseksualnych w naszym społeczeństwie.

Choć początkowo może to być trudne, warto docenić to, że Twoje dziecko zdecydowało podzielić się z tak intymną informacją. Na pewno coming out nie był dla niego łatwy i długo przygotowywało się do tej chwili. To wyróżnienie i oznaka zaufania. Rozmowa o orientacji seksualnej jest podwójnie trudna – z jednej strony w naszym społeczeństwie wciąż istnieje silne tabu seksualne. Mimo że dookoła zalewają nas informacje zawierające treści seksualne (w reklamach, na plakatach, w Internecie i telewizji), to o „swoim” własnym seksie i seksualności nie rozmawia się powszechnie, zwłaszcza w rodzinie. Po drugie, orientacje inne niż heteroseksualna są często silnie stygmatyzowane i dyskryminowane – do dziś wiele osób uważa, że jest to choroba i powinno się ją leczyć. Osobom homo- i biseksualnym przypisuje się rozwiązły tryb życia, wyśmiewa gejów jako niemęskich, a lesbijki jako mało kobiece.

Coming out Twojego dziecka – co możesz zrobić?

Szczera rozmowa

Jeśli jesteś gotowy/gotowa warto porozmawiać szczerze i spokojnie z synem lub córką. Taka rozmowa będzie dla Twojego dziecka szczególnie ważna, jeżeli Twoja pierwsza reakcja na jego/jej ujawnienie mogła być trudna lub krzywdząca. Takie wydarzenie jest trudne dla obu stron. Rodzice często są nieprzygotowani na taką informację i ich silne emocje są zrozumiałe. Osoby homoseksualne lub biseksualne miały więcej czasu, aby oswoić się ze swoją tożsamością. Od rodziców często (choćby nieświadomie) oczekuje się natychmiastowej akceptacji i zrozumienia, co może być dla nich niewykonalne. Warto powiedzieć o swoich obawach, emocjach. Można zadać pytania. Staraj się nie osądzać, ale być ciekawym. Wiele z informacji, które posiadasz na temat gejów lub lesbijek może być nieprawdziwych i warto je zweryfikować.

Poszukiwanie informacji i wsparcia

W społeczeństwie istnieje wiele stereotypów dotyczących życia osób homo- i biseksualnych. Najpowszechniejsze mity to uważanie mniejszościowych orientacji za chorobę, przekonanie, że będąc gejem/lesbijką nie można być szczęśliwym, nie można realizować się w życiu, czy mylenie homoseksualizmu z chęcią zmiany płci itp. Warto poszukać informacji na te tematy. Poza rozmową z synem lub córką możesz szukać na własną rękę – warto sięgać jednak po rzetelną literaturę, zarówno w Internecie jak i poza nim. Polecamy publikację „My rodzice. Pytania i odpowiedzi rodziców lesbijek, gejów i osób biseksualnych” pod redakcją Katarzyny Gajewskiej i Katarzyny Remin. Można ją pobrać na stronie: www.kph.org.pl
Możesz także w poszukiwaniu zarówno informacji jak i wsparcia spotkać się z psychologiem lub seksuologiem. Na pewno odpowie na wiele Twoich pytań, będziesz to też szansa na podzielenie się z nim swoimi emocjami.

Nie szukaj winnego

W trudnej sytuacji często mamy tendencję do poszukiwania winnych. Jest to złudny mechanizm – wydaje się, że ich znalezienie w jakiś sposób pomoże. Niestety rzadko tak jest, w tym przypadku zaś nie można mówić o czyjejkolwiek winie.
Rodzice mogą poszukiwać przyczyn w różnych obszarach – swoich błędach wychowawczych, mogą podejrzewać, że ich dziecko zostało uwiedzione przez osobę homoseksualną itp. Nie jest to prawda. Orientacja (hetero- homo- i bi) seksualna ma głównie podłoże biologiczne. Warto zastanowić się czy szukamy przyczyn heteroseksualności?

Daj sobie czas

Tak duża zmiana w życiu jak uświadomienie sobie innej orientacji dziecka niż z góry zakładana, wymaga czasu na przystosowanie się. Orientacja seksualna wpływa na wiele innych aspektów życia, nie tylko na seksualność. Proces utraty pewnego obrazu syna lub córki, może wywoływać podobne emocje jak inne utraty w życiu – czyli smutek, żal, gniew, lęk, poczucie pustki, izolacji.
Jeżeli mimo wszystko po upływie czasu nadal nie możesz poradzić sobie z trudnymi emocjami związanymi z ujawnieniem się Twojego dziecka, warto poszukać pomocy psychologicznej lub kontaktu z innymi rodzicami dzieci nieheteroseksualnych. Przekonasz się, że nie jesteś sam/sama, uzyskasz wsparcie i nową perspektywę dotyczącą siebie, swojego dziecka i tej nowej sytuacji.

Opracowała mgr Karolina Ogarek

mgr Karolina Ogarek-Szulc

Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (podczas studiów realizowała ścieżkę specjalizacyjną psychologia kliniczna) oraz seksuologię kliniczną… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Deklaracja Praw Seksualnych według WHO
Deklaracja Praw Seksualnych według WHO
25 lutego 2021

Poniżej przedstawiono prawa seksualne przysługujące człowiekowi wg Światowej Organizacji Zdrowia. Prawo do wolności seksualnej. Prawo do seksualnej... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica