Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Objawy zaawansowanej choroby Parkinsona

W zaawansowanej chorobie Parkinsona oprócz typowych objawów ruchowych w postaci spowolnienia ruchowego, sztywności mięśni, drżenia i zaburzeń chodu pojawić się mogą inne objawy takie jak fluktuacje ruchowe i dyskinezy.

Fluktuacje ruchowe

Polegają one na skróceniu czasu działania podstawowego leku przeciwparkinsonowskiego, lewodopy służącego do wytworzenia brakującej dopaminy przez komórki mózgu. Efektem tego jest pojawianie się w ciągu dnia okresów większego nasilenia objawów ruchowych. Okresy gorszego samopoczucia i większego nasilenia objawów (tzw. stany OFF) najczęściej występują tuż przed zażyciem kolejnej dawki lewodopy i pojawiają się cyklicznie w ciągu doby, na zmianę z okresami mniejszego nasilenia objawów (stan ON). Fluktuacje ruchowe są w pewnym uproszczeniu spowodowane zanikiem komórek istoty czarnej w mózgu, który jest tak nasilony, że zachowane komórki nerwowe nie są w stanie zmagazynować podawanej kilka razy na dobę lewodopy tak, aby utrzymać produkcję dopaminy na wystarczającym poziomie przez całą dobę.

Dyskinezy

Drugim rodzajem zaburzeń ruchowych, który spotykany jest niekiedy w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona są dyskinezy. Są to ruchy mimowolne, które mogą obejmować twarz, kończyny l/lub mięśnie tułowia. Ruchy te zwykle są płynne i przypominają nieco ruchy taneczne. Pacjent nie jest w stanie opanować tych ruchów. Dyskinezy zazwyczaj nie są stałym objawem, lecz pojawiają się cyklicznie w okresie doby, gdy stężenie lewodopy jest największe. Znane są także inne rodzaje ruchów mimowolnych w zaawansowanej chorobie Parkinsona takie jak dyskinezy stanu off, dystonia wczesnego poranka itd.

Ryzyko wystąpienia powyższych objawów ruchowych wzrasta w miarę czasu trwania choroby. Wystąpienie powikłań ruchowych w zaawansowanej chorobie Parkinsona wymaga modyfikacji leczenia przeciwparkinsonowskiego przez neurologa. Najczęściej leczeniem tego rodzaju zaburzeń zajmują się wyspecjalizowane ośrodki neurologiczne.

Opracował lek. med. Krzysztof Banaszkiewicz

Przeczytaj również:
Przyczyny udaru mózgu i sposoby zapobiegania
12 listopada 2012

Udar mózgu (tzw. wylew lub apopleksja) jest chorobą, a właściwie grupą chorób, w których dochodzi do nagłego i nieodwracalnego uszkodzenia części mózgu na skutek... »

Dieta w chorobie Parkinsona
26 sierpnia 2012

Podstawą leczenia choroby Parkinsona jest zażywanie leków, które mają zwiększyć stężenie dopaminy brakującej w mózgu. Nie należy jednak zapominać o diecie, która... »

Choroba Parkinsona i upadki
21 sierpnia 2012

Jednym z podstawowych objawów choroby Parkinsona są zaburzenia chodu oraz postawy ciała. Na te pierwsze składają się: chód drobnymi krokami z szuraniem stopami... »

Migrena

Migrena to zaburzenie nieznanej etiologii, którego podstawowym objawem są ataki bólów głowy, które z reguły mają pulsujący i jednostronny charakter. Objawy... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa