Centrum Dobrej Terapii

Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Migrena

Migrena to zaburzenie nieznanej etiologii, którego podstawowym objawem są ataki bólów głowy, które z reguły mają pulsujący i jednostronny charakter. Objawy bólowe nasilają się pod wpływem rutynowej, codziennej aktywności fizycznej (np. spacer czy wchodzenie po schodach) i towarzyszą im często objawy, takie jak nudności, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki.

Charakterystyka objawów

Atak migreny trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Niektórzy pacjenci doświadczają objawów tzw. aury poprzedzającej pojawienie się ataku.  Szacuje się że na migrenowe bóle głowy cierpi około 6–8% mężczyzn i 12–14% kobiet.

Leczenie migreny

W leczeniu ataków migreny stosuje się: niesterydowe leki przeciwzapalne (np. aspirynę, ibuprofen, naproksen, diklofenak lub paracetamol), leki przeciwwymiotne (np. metoklopramid), tryptany oraz alkaloidy ergotaminy. W profilaktyce napadów migrenowych obok leków przeciwpadaczkowych, niesterydowych leków przeciwzapalnych, flunaryzyny, betablokerów i różnych innych preparatów, stosuje się również leki przeciwdepresyjne (najlepiej udokumentowano działanie profilaktyczne: amitryptyliny, wenlafaksyny i fluoksetyny). Należy pamiętać, że diagnostyka bólów głowy (w tym migreny) powinna zacząć się od wizyty u neurologa.

Opracował dr hab. n. med. Marcin Siwek, na podstawie: Marcin Siwek „Leki przeciwdepresyjne w terapii bólu” (w: „Ból i depresja” – książka pod redakcją Dominiki Dudek, wydawnictwo Termedia, Poznań 2011)

Przeczytaj również:
Przyczyny udaru mózgu i sposoby zapobiegania
12 listopada 2012

Udar mózgu (tzw. wylew lub apopleksja) jest chorobą, a właściwie grupą chorób, w których dochodzi do nagłego i nieodwracalnego uszkodzenia części mózgu na skutek... »

Objawy zaawansowanej choroby Parkinsona
21 sierpnia 2012

W zaawansowanej chorobie Parkinsona oprócz typowych objawów ruchowych w postaci spowolnienia ruchowego, sztywności mięśni, drżenia i zaburzeń chodu pojawić się... »