Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

„Gdy brakuje światła” o depresji sezonowej – wywiad z lek. med. Pawłem Brudkiewiczem dla Medycyny Praktycznej

Depresja sezonowa pojawia się cyklicznie, np. z nastaniem konkretnej pory roku. Jesień to czas, kiedy jest wyjątkowo często diagnozowana. Jakie są objawy zaburzenia afektywnego oraz w jaki sposób odróżnić je od smutku i zmęczenia wyjaśnia w wywiadzie lek. med. Paweł Brudkiewicz, specjalista Centrum Dobrej Terapii.

Na depresję sezonową składa się cały szereg objawów, takich jak spadek energii i motywacji, większa senność w dzień i bezsenność w nocy. Pacjenci obserwują także wzmożenie apetytu, odczuwają smutek i obniżenie nastroju. Szczególnie wyrazistym objawem depresji – nie tylko sezonowej – jest też też ahedonia (utrata zdolności do odczuwania przyjemności).

Zaleca się, aby przy obserwacji powyższych objawów u siebie lub bliskich, zdecydować się na wizytę u psychiatry lub psychologa. Ten postawi diagnozę i zaproponuje dostosowane do objawów leczenie. Nie każde sezonowe obniżenie nastroju jest jednak zaburzeniem afektywnym. Niekiedy do zniwelowania dolegliwości wystarczy odpowiednia dieta, odrobina ruchu, spotkania z bliskimi. Ostateczną diagnozę i zalecenia warto pozostawić do oceny specjaliście.

Gdy brakuje światła, wywiad dla Medycyny Praktycznej MP.pl z lek. med. Pawłem Brudkiewiczem, rozmawiała Ewa Stanek-Masiąg

lek. med. Paweł Brudkiewicz

Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice… »

Inne artykuły:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa