Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień dobry, czy prowadzą Państwo diagnozę i terapię dzieci z zaburzeniami uwagi, opozycyjno-buntowniczymi itp? Są… …

Dzień dobry, czy prowadzą Państwo diagnozę i terapię dzieci z zaburzeniami uwagi, opozycyjno-buntowniczymi itp? Są to jedynie moje podejrzenia i myślę że potrzebna nam na tym etapie pomoc specjalistów. Syn 7 lat, w szkole widoczny problem z uwagą (nie słucha próśb nauczycieli, wydaje się że czasami nie słyszy upomnień, potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie zadania bo wszystko go rozprasza itd) W domu sporo problemów wychowawczych (pyskowanie, nie słucha próśb, wchodzi w dyskusje z dorosłymi, często nie przestrzega zasad) poza tym bardzo emocjonalnie reaguje (płacze, krzyczy, są też zachowania agresywne). Nie jestem specjalistą natomiast z racji zawodu (jestem fizjoterapeuta dziecięcym a mąż fizjo i oligofrenopedagogiem) mam pewne podejrzenia. Zresztą ciężko być obiektywnym wobec własnego dziecka. Będę wdzięczna za wszelkie informacje, przede wszystkim od czego zacząć.

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Bogumiła Lipka-Bałazy Psychoterapeuta, absolwentka studiów magisterskich w Wyższej Szkole Filozoficzno–Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie w… »
Szanowna Pani Małgorzato!

Rozumiem, że martwi się Pani funkcjonowaniem syna. Opisywane przez Panią zachowania mogą świadczyć o trudnościach w skupianiu uwagi oraz kontrolowaniu emocji i zachowania. Jednak nie jest możliwe stawianie diagnozy na odległość, bez kontaktu z dzieckiem. Warto zastanowić się, kiedy tego typu zachowania pojawiły się u dziecka i co może być ich podłożem. Czy może to być reakcja na jakieś zmiany w jego życiu (np. rozpoczęcie nauki w szkole, wiążące się zwykle z koniecznością sprostania wymaganiom dorosłych – nauczycieli i rodziców), czy też impulsywne zachowania syna i jego trudności z uwagą trwają już od wczesnego dzieciństwa i nie wiążą się ze zmieniającą się sytuacją?

Aby możliwe było postawienie diagnozy i zaproponowanie odpowiednich form postępowania z dzieckiem i ewentualnie oddziaływań terapeutycznych, potrzebna będzie konsultacja psychologiczna syna poprzedzona szczegółowym wywiadem z rodzicami. W trakcie takiego wywiadu analizowany jest rozwój dziecka od narodzin do chwili obecnej, a także funkcjonowanie dziecka w rodzinie i w innych środowiskach. Dlatego korzystne byłoby zgłosić się z synem na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty, który po przeprowadzeniu diagnozy zaproponuje możliwe formy pomocy dla dziecka, ewentualnie również dla całej rodziny. Specjalista może również zalecić konsultację lekarską (neurologiczną, psychiatryczną). Z bezpłatnych konsultacji psychologicznych można skorzystać w poradniach psychologiczno – pedagogicznych, w których udzielana jest pomoc dla dzieci i młodzieży uczącej się, a także w placówkach służby zdrowia. Można również szukać pomocy w prywatnych instytucjach (np. Centrum Dobrej Terapii – kontakt do Rejestracji) i niepublicznych poradniach psychologiczno – pedagogicznych.

Pozdrawiam,
Bogumiła Lipka-Bałazy
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica