Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Czy jestem gejem/lesbijką?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie „Czy jestem gejem?”/”Czy jestem lesbijką”, być może jesteś na początku drogi w odkrywaniu własnej seksualności.

Odkrywanie własnej orientacji seksualnej

W przeciwieństwie do osób heteroseksualnych, osoby homoseksualne muszą odkryć swoją orientację seksualną, ponieważ w naszym społeczeństwie z góry zakładaną, „domyślną” dla każdego jest orientacja heteroseksualna. Osoby homoseksualne zwykle dopiero w okresie dojrzewania mają okazję skonfrontować się z faktem, że być może w ich przypadku orientacja heteroseksualna jest nietrafnym założeniem.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto dać sobie czas na rozpoznanie własnych emocji i potrzeb. Ponieważ w naszym społeczeństwie orientacja homoseksualna nierzadko spotyka się z przejawami dyskryminacji, niezrozumieniem ze strony innych osób lub nawet przemocą, pierwszym impulsom związanym z jej rozpoznaniem, mogą towarzyszyć trudne emocje jak lęk, panika, wstyd, poczucie winy, a nawet obrzydzenie. Nie są to stany sprzyjające eksplorowaniu swojej tożsamości.

Sytuację komplikuje fakt, że ludzka seksualność nie jest dychotomiczna czy czarno biała jak powszechnie uznaje się w potocznych opiniach. Ludzie mają jednak dużą potrzebę klasyfikowania zjawisk, dlatego większość z nich przyjmuje istnienie orientacji hetero-, homo- i biseksualnej. Jednak dawno już zauważono, że trudno odnaleźć osoby w 100% homo- lub heteroseksualne. Dla przykładu, osoba heteroseksualna może niekiedy odczuwać pociąg seksualny także do osób tej samej płci, mieć sny erotyczne o tematyce homoseksualnej lub doświadczenia erotyczne z osobami tej samej płci. Często są to jednak silnie tłumione elementy seksualności z uwagi na nacisk kulturowo-społeczny na jednoznaczne określenie swojej orientacji. Podobnie może być w przypadku osób homoseksualnych (stąd też mogą wynikać trudności osób biseksualnych, które nie spełniają kulturowego wymogu jednoznacznej klasyfikacji i mogą doświadczać dyskryminacji zarówno przez osoby homoseksualne jak i heteroseksualne).

Co to jest orientacja seksualna?

Jest to złożona kategoria, na którą składają się:

  • preferencje seksualne, czyli to jakie osoby są dla ciebie atrakcyjne seksualnie, jakie osoby występują w Twoich snach erotycznych lub podczas fantazji seksualnych,
  • preferencje emocjonalne, czyli to, w kim się zakochujesz, jakie bliskie relacje są dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące, z kim chciałbyś/chciałabyś stworzyć związek.

Ważnym aspektem orientacji jest również samoidentyfikacja, kształtuje się ona jednak dopiero w oparciu o wyżej wymienione czynniki oraz doświadczenia seksualne i ich ocenę.

Ostatecznej odpowiedzi na pytanie „czy jestem gejem lub lesbijką?” każdy musi udzielić sobie sam. Jednak w poszukiwaniu tej odpowiedzi nikt nie musi być sam. Warto dzielić się myślami, emocjami, wątpliwościami z zaufanymi osobami – zarówno heteroseksualnymi jak i homoseksualnymi. Jeżeli nie czujemy się na to gotowi, można skorzystać również z pomocy specjalistów – psychologa, seksuologa lub grup wsparcia. Tam, w bezpiecznej atmosferze możesz badać swoją tożsamość związaną z relacjami i seksualnością.

Opracowała: mgr Karolina Ogarek
Autorka prowadzi w naszym Centrum Grupę wsparcia dla osób LGB.

mgr Karolina Ogarek-Szulc

Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (podczas studiów realizowała ścieżkę specjalizacyjną psychologia kliniczna) oraz seksuologię kliniczną… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica