Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Negatywne konsekwencje zdrowotne patologicznego używania alkoholu – wątroba

Uszkodzenie wątroby należy do typowych i bardzo powszechnych, negatywnych skutków zdrowotnych patologicznego używania alkoholu. Najczęstszą jego formą jest stłuszczenie wątroby, będące efektem zaburzenia metabolizmu komórek wątroby. W przypadku pojawienia się alkoholu zaczynają one rozkładać go w pierwszej kolejności, pomijając swoje podstawowe paliwo energetyczne, jakim są tłuszcze. Doprowadza to do masywnego gromadzenia się tłuszczu w wątrobie. Alkohol, na skutek bezpośredniego działania toksycznego może być również powodem zapalenia wątroby. Skrajną postacią poalkoholowego uszkodzenia wątroby jest jej marskość, skutkująca jej postępującą niewydolnością oraz mogąca prowadzić do zgonu na skutek zaburzeń metabolicznych i zatrucia organizmu, masywnych krwawień z żylaków przełyku, zaburzeń krzepnięcia, a czasem rozwoju raka wątroby.

Uszkodzenie wątroby, a zwłaszcza marskość są błędnie kojarzone z intensywnym piciem i skrajnie ciężkimi postaciami uzależniania od alkoholu. Należy podkreślić, że ryzyko uszkodzenia wątroby staje się znaczące nawet w przypadku wypijania codziennie, przez kilka lat 25-30 gramów czystego alkoholu (wówczas ryzyko marskości jest już prawie 3 razy większe niż w populacji osób niepijących) i jest ono tym większe, im większa jest jego średnia dzienna dawka (dla wypijania ekwiwalentów 100 g czystego etanolu dziennie ryzyko marskości jest ponad 25 razy większe niż u niepijących). Uszkodzenie wątroby może pojawić się nawet przy dawkach mniejszych niż wypijanie regularnie, średnio 30 g dziennie – dzieje się tak w przypadku: istnienia innych czynników uszkadzających (niektóre leki, zapalenie wirusowe wątroby itp.), picia alkoholi wysoko procentowych oraz przede wszystkim picia poza posiłkami.

Każda osoba leczona z powodu różnych postaci patologicznego używania alkoholu (np. picie ryzykowne, picie szkodliwe, uzależnienie) bez względu na nasilenie problemu i intensywność picia powinna regularnie badać czynność i stan wątroby. Służą do tego tzw. próby wątrobowe, czyli oznaczenie we krwi aktywności enzymów: aminotransferazy alaninowej (ALT, AlAT), aminotransferazy asparaginowej (AST, AspAT), gammaglutamylotranspeptydazy (GGTP), cholinesterazy, fosfatazy alkalicznej (ALP) oraz stężenia bilirubiny.

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ

Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM; Zastępca Kierownika Oddziału… »

Inne artykuły:
Przeczytaj również:
Głód alkoholowy
Głód alkoholowy
7 maja 2022

Czym jest głód alkoholu? Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu  uzależnienia od alkoholu i opisuje się go jako „silne pragnienie lub przymus... »

Profilaktyka uzależnienia od alkoholu
Profilaktyka uzależnienia od alkoholu
24 marca 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje na trzy ważne obszary oddziaływań profilaktycznych w ramach przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu (uniwersalne,... »

Samoocena Dorosłych Dzieci Alkoholików
Samoocena Dorosłych Dzieci Alkoholików
22 marca 2022

Co to jest samoocena? Samoocena (określana również jako poczucie własnej wartości lub samowartościowanie) dotyczy podstawowych odczuć dotyczących różnych... »

Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
Dlaczego nie wolno pić alkoholu w ciąży?
28 lutego 2022

Wiadomo, że używanie alkoholu w czasie ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Jednak nie jest jednoznacznie określone i zbadane jaka ilość alkoholu wypijanego w... »

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica