Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Witam, od dłuższego czasu mam problemy z odnalezieniem mojej orientacji seksualnej. Chciałabym prosić o państwa… …

Witam, od dłuższego czasu mam problemy z odnalezieniem mojej orientacji seksualnej. Chciałabym prosić o państwa pomoc. Kiedyś podobali mi się tylko faceci – wychowałam się w rodzinie, gdzie o związkach rozmawiano jako o związku mężczyzny z kobietą więc to chyba normalne. Natomiast teraz jestem w okresie dojrzewania i przez dłuższy czas czuję ogromny pociąg seksualny do kobiet. Co prawda, nigdy nie inicjowałam stosunku seksualnego ani z kobietą, ani z mężczyzną, ale muszę przyznać, uważam że moja płeć lepiej by mnie zaspokoiła w związku. Bardzo chciałabym spróbować być z dziewczyną, ale niestety, nie umiem poznać czy dana dziewczyna jest homo- bi- czy heteroseksualna. Tutaj pojawia się problem. Nie wiem, czy jestem bi- czy homoseksualna. Od razu powiem że stosunek płciowy z mężczyzną mnie ogromnie obrzydza, tak jak wszelki kontakt seksualny w postaci całowania czy dotykania mojego ciała. Wolałabym, żeby to była kobieta. Co najgorsze, boję się otwarcie mówić o mojej orientacji w Polsce. Balabym się, że gdybym przyznała się do tego, że pociągają mnie tylko kobiety, zostałabym wyśmiana. Bardzo proszę o państwa pomoc. Chciałabym mieć pewność czy jestem lesbijką czy może jestem bi. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Karolina Ogarek-Szulc Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (podczas studiów… »
Szanowna Pani Wiktorio,

Z tego co Pani pisze można wnioskować, że jest Pani obecnie w okresie intensywnego rozwoju swojej tożsamości i poznawania siebie samej – swoich potrzeb i preferencji. To ważny, ale i często trudny okres, zwłaszcza dla osób u których rozwija się mniejszościowa orientacja seksualna. Ponieważ mimo, iż jest to jeden z prawidłowych i zdrowych wariantów rozwoju ludzkiej seksualności, rzeczywiście społeczeństwo często utrudnia taki rozwój, kierując się stereotypami.
Nasza pomoc w Pani sprawie może być jedynie pośrednia, ponieważ nie ma bezpośredniego sposobu na zbadanie orientacji seksualnej. Jest to coś, co każdy odkrywa i poznaje subiektywnie – najczęściej bazując na fantazjach jakie się pojawiają, doświadczeniach, w jakie się angażował lub sprawdzając jakie osoby są dla niego atrakcyjne zarówno seksualnie jak i emocjonalnie, w kim się zakochuje, z kim chciałyby się związać. Dlatego też ostateczną decyzję odnośnie autoidentyfikacji musi Pani podjąć samodzielnie. Warto przyglądać się swoim emocjom, aby sprawdzić, czy w przeszłości mężczyźni byli dla Pani atrakcyjni czy też atrakcyjne było życie zgodnie z normami rodzinnymi.
Nasuwa mi się też pytanie, skąd przymus szybkiej pewności odnośnie siebie. Czy jest to Pani potrzeba czy oczekiwanie społeczne, aby być jasno określonym pod względem orientacji seksualnej? Jest Pani młodą osobą i ma czas na badanie i budowanie własnej tożsamości. Do pewnego stopnia to również Pani decyduje na jakich kryteriach oprze swoją tożsamość – przeszłości czy teraźniejszości i planach na przyszłość.
Zrozumiały jest lęk, jaki Pani odczuwa w związku z mówieniem o swojej orientacji. W miarę zdobywania pozytywnych doświadczeń związanych z ujawnianiem siebie, lęk może się zmniejszać. Jeśli chciałaby Pani spotkać osoby LGB warto zaangażować się w wydarzenia kulturalne lub wybrać w miejsca skierowane do tej grupy odbiorców (np. kluby, kawiarnie). Informacje o takich miejscach i wydarzeniach łatwo znaleźć w Internecie. Lęk wzbudza to czego nie znamy, dlatego zachęcam do otwartości, zarówno wobec siebie jak i innych osób!

Mam nadzieję, że odpowiedź będzie dla Pani pomocna,
Serdecznie pozdrawiam,
Karolina Ogarek-Szulc

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica