Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Czy zwiększenie dawki aripiprazolu może wpłynąć na zmniejszenie skutków ubocznych?

Czy zwiększenie dawki aripiprazolu z 10 mg na 20 mg na dobę może wpłynąć na zmniejszenie skutków ubocznych takich jak: nudności, senność i zmęczenie. Lek przyjmowany jest rano.

Odpowiedzi specjalistów (1):

dr hab. n. med. Marcin Siwek Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Absolwent studiów na Wydziale Lekarskim UJ… »

Szanowny Panie Andrzeju,

profil i nasilenie działań niepożądanych związanych ze stosowaniem aripiprazolu – podobnie jak w przypadku każdego innego leku – mogą zmieniać się w zależności od przyjmowanejdawki dobowej. Nie zawsze sprawdza się intuicyjna zasada, w myśl której większe nasilenie oraz ilość działań niepożądanych kojarzymy ze wzrostem dawki leku. W przypadku niektórych nieprzyjemnych objawów oraz niektórych leków może dziać się odwrotnie. Profil działań niepożądanych jest też ściśle zależny od indywidualnej wrażliwości na lek oraz tempa jego metabolizmu. Olbrzymie znaczenie mają również: inne leki stosowane u pacjenta – wchodzące w interakcje z interesującym nas lekiem oraz choroby współwystępujące; schemat dawkowania leku w stosunku do pory dnia i aktywności pacjenta, a także czynniki związane ze stylem życia.

Decyzja o ewentualnej modyfikacji dawki aripiprazolu powinna być podjęta po uwzględnieniu ww. czynników oraz wskazań co do wielkości dawki, wynikających z diagnozy oraz dotychczasowego przebiegu choroby. Nie wykluczam, że zmiany w dawkowaniu aripiprazolu (lub porze jego stosowania) w opisanym przez pana przypadku mogą przynieść poprawę w zakresie przedstawionych działań ubocznych, ale – podkreślam raz jeszcze – sama decyzja co do modyfikacji dawki lub też całego schematu leczenia (np. zmiana aripiprazolu na inny lek lub dodanie innego leku) muszą zostać podjęte przez prowadzącego specjalistę psychiatrę po osobistym zbadaniu pacjenta i rozważeniu wszystkich ww danych.

Serdecznie Pozdrawiam,

Marcin Siwek

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!