Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Leczę depresję od września, proszę o poradę w sprawie leków

Witam,

lecze depresję od wrzesnia, najpierw brałam elicee 10 mg docelowo 15 i afobam 0;5 mg 3 razy dziennie. Lekarz polecił ograniczyc afobam, było gorzej, zmienił lek na zoloft 75mg, dołozył trittico cr, biorę 75mg na noc. Próbuje ograniczac afobam, ale kiepsko funkcjonuję, mam hustawke nastroju bez afobamu telepawka. W/w leki biorę trzy miesiące, teraz lekarz dodał lanotrix w dawce 0,25 doclowo1mg, boje sie zażyc tego leku proszę o poradę,

pozdrawiam

Odpowiedzi specjalistów (1):

Centrum Dobrej Terapii

Dzień dobry

Aby wyczerpująco móc odpowiedzieć na Pani pytanie, wskazane byłoby pełne badanie psychiatryczne, t.j. ocena stanu psychicznego i zebranie szczegółowego wywiadu, w tym informacji na temat chorób współistniejących. Postaram się jednak udzielić kilku, raczej ogólnych informacji z nadzieją, że pomogą Pani w dalszym leczeniu.

Escitalopram (czyli Elicea) i sertralina (Zoloft) są lekami przeciwdepresyjnym z grupy SSRI – obydwa są często stosowane jako leki pierwszego wyboru w zwalczaniu objawów depresyjnych. Na ogół są dobrze tolerowane przez pacjentów, mają jednak jedną „wadę” – ich działania nie odczujemy od razu – najcześciej pojawia się ono po około trzech tygodniach od włączenia leku. Dlatego też, w sytuacji, kiedy objawom depresyjnym towarzyszy silny lęk, niepokój lub napięcie, lekarz psychiatra może przepisać doraźnie leki przeciwlękowe, np. z grupy benzodiazepin – takim właśnie lekiem jest alprazolam (czyli Afobam). Jego zaletą jest szybki efekt działania, ale też, co jest bardzo istotne, powinien być zażywany ściśle według zaleceń lekarskich. Dlaczego? Ponieważ długotrwałe, regularne przyjmowanie, bądź też nadużywanie leków uspokajających może prowadzić do uzależnienia, a tego zdecydowanie staramy się uniknąć. Z Pani opisu wynika, że po trzech miesiącach regularnego przyjmowania alprazolamu w dawce 1,5mg na dobę mogło już dojść do uzależnienia. Dlatego też wskazane byłoby stopniowe odstawianie leku, ale pod kontrolą lekarza prowadzącego, tak aby nie dopuścic do wystąpienia tzw. objawów odstawiennych.

Trazodon (Trittico) jest z kolei lekiem bardzo przydatnym zarówno w leczeniu obniżonego nastroju, napędu, uczucia niepokoju lub lęku, jak i zaburzeń snu, które często towarzyszą objawom depresyjnym. W niedużych dawkach pozwala on spokojnie zasnąć, zapobiega nocnym wybudzeniom i zdecydowanie poprawia jakość snu. Częstą praktyką jest łączenie go właśnie z lekami z grupy SSRI, tak, jak w Pani przypadku.

Co do ostatniego z leków, domyślam się, że zalecono Pani przyjmowanie lamotryginy (Lamotrix) w dawce 25mg – jest to lek z grupy stabilizatorów nastroju, czyli, jak nazwa wskazuje, jego głównym zadaniem jest zmniejszenie labilności emocjonalnej, przy czym szczególnie dobrze wpływa on na poprawę w zakresie właśnie objawów depresyjnych.

Każdy z wspomnianych przez Panią leków znajduje swoje zastosowanie w leczeniu depresji, niestety, tylko na podstawie opisu, nie jestem w stanie ocenić, czy w Pani przypadku jest to leczenie adekwatne, czy też wymagałoby jakiejś modyfikacji. Czasami na efekty terapii trzeba poczekać nieco dłużej, w innym przypadku wystarczy jedynie niewielka zmiana dawki, aby zauważyć pozytywne działanie leku – jest to na ogół kwestia indywidualna. Proponowałabym szczerą rozmowę ze swoim lekarzem psychiatrą na temat Pani wątpliwości i obaw. Myślę, że udzieli Pani wyczerpujących odpowiedzi i w razie potrzeby odpowiednio zmodyfikuje leczenie.

Pozdrawiam serdecznie
Daria Zielinska

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica