Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień dobry, od 7 lat borykam się z dość dziwną skłonnością do nadmiernego i zbędnego… …

Dzień dobry,
od 7 lat borykam się z dość dziwną skłonnością do nadmiernego i zbędnego stresu. Mianowicie, (najczęściej) wyobrażam sobie jak np. moja dziewczyna jest obok mnie i wtedy dostaję atak nagłego stresu, myślotok oraz uczucie bijącego gorąca. Przeczytałem wiele artykułów i wywnioskowałem z nich, że jest to walka wewnętrzna id z ego. Mój głos ego stara się mnie przed czymś obronić (lecz przed czym?), czego powodem jest ww. skłonność. W takiej sytuacji przy uczuciu gorąca mam wrażenie, jakbym robił coś źle, jakbym bał się oceny drugiej osoby, może odrzucenia. Dodatkowo, jeśli zaczynam się (ja to nazywam) 'nakręcać’ to z myśli o mojej dziewczynie przerzucam się na każdą sytuację i osobę po czym stresuję się przebywając z ludźmi, bo mam przed czymś lęk, obawę. Zaczęło się to przejawiać w momencie, kiedy byłem pierwszy raz w związku (7 lat temu) i zawsze miałem taką obawę czy lęk przed oceną. Owe myśli często przybierają postać perfekcjonisty, który mówi mi w jaki sposób coś zrobić, powiedzieć czy jak zachować się. Stosowałem medytację, która mi pomagała. Wiem natomiast, że źródło problemu leży gdzieś w moich doświadczeniach, nie w myślach. Możliwe, że doświadczeniach gimnazjalnych (w którym byłem bardzo krytykowany i oceniany przez rówieśników).

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Karolina Ogarek-Szulc Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (podczas studiów… »
Szanowny Pani Kacprze,

 

Trudności, o których Pan pisze, rzeczywiście mogą mieć podłoże lękowe. Może to być lęk przed oceną, bliskością, seksualnością lub agresywnością. Są to jednak jedynie hipotezy. Do ich zweryfikowania konieczny jest bezpośredni kontakt i możliwość analizy w relacji terapeutycznej. Trudne doświadczenia z okresu gimnazjalnego, o których Pan wspomina, również mogą częściowo wyjaśniać, to co Pan przeżywa. „Ego” i „Id” są metaforycznym ujęciem pewnych struktur i procesów psychicznych, jakie zachodzą w umyśle na poziomie świadomym i nieświadomym, jednak ważne byłoby sprawdzenie, o jakie procesy dokładnie chodzi w Pana przypadku. Nie jest to jednak możliwe na drodze pośredniego kontaktu. Zapraszamy na konsultację do Centrum Dobrej Terapii. Na konsultacji psychologicznej psychoterapeuta oceni wstępnie sytuację i wskaże rodzaj psychoterapii, który byłby dla Pana odpowiedni.

 

Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna,
Karolina Ogarek-Szulc
Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica