Centrum Dobrej Terapii
Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Moja przyjaciółka cierpi od ok. 10 lat na depresję i nie chce się przekonać do psychoterapii…

Dzień dobry,

moja przyjaciółka cierpi od ok. 10 lat na depresje. Nie chce się przekonać do psychoterapii. Chodzi tylko do psychiatry. Leki są zmieniane jak rękawiczki, bo żadne nie powodują stałej poprawy. Moim skromnym zdaniem, ona może wyzdrowieć tylko jak się połączy terapię farmakologiczną z psychoterapią – jeśli się mylę, proszę mnie poprawić. Jak mogę ją przekonać do psychoterapii? Ona bardzo potrzebuje pomocy.

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Martyna Kędziora-Wysocka Specjalista psychiatra. Psychoterapeuta. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.… »

Dzień dobry, 

w zaburzeniach depresyjnych połączenie psychoterapii z farmakoterapią daje najlepsze efekty. Rodzaje psychoterapii są bardzo zróżnicowane, ale wszystkie łączy jedna wspólna zasada. Aby psychoterapia spełniła oczekiwania, wymaga pełnego zaangażowania i motywacji ze strony pacjenta. Myślę, że to co może Pani zrobić to podsunąć przyjaciółce artykuły na temat psychoterapii, jej rodzajów, wyników badań (wskazujących np., że skuteczna psychoterapia może pozytywnie wpływać na połączenia międzykomórkowe w mózgu, tworzą się nowe szlaki komunikacji między neuronami, pacjent „oducza się” starych niefunkcjonalnych schematów reagowania, wzmacnia pewność siebie, poprawia się jego zdolność wyrażania i odczytywania emocji swoich i innych i co za tym idzie – jego relacje z innymi stają się bardziej satysfakcjonujące). A także, co nawet ważniejsze, wspierać przyjaciółkę najlepiej jak Pani potrafi, poprzez aktywne słuchanie tego, co mówi, bez oceniania, z pełnią akceptacji i obecności.

Serdecznie pozdrawiam,

Martyna Kędziora-Wysocka

Masz pytanie do naszych specjalistów?
Zadaj pytanie teraz za darmo!

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
89 1090 1665 0000 0001 1615 0389

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Dane do przelewu zagranicznego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
PL 27 1090 1665 0000 0001 3123 5102

Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa